Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dingo'nun ahırı diye bir yer var mıydı?

Dingo'nun ahırı bir deyimdir. Çok sayıda, kim olduğu bilinmeyen insanın girip çıktığı özel mekanlar için bu deyim kullanılır. Peki deyime konu olan bir mekan var mıdır?Tarihçilere göre evet:


Atlı Tramvaylar zamanında, tramvaylar 2 atla çekilirken dik Şişhane yokuşunu çıkabilmek için Azapkapı'dan takviye at alarak yokuşu çıkabilirlermiş. Tramvay bu haliyle Taksim'e kadar gelir, burada çıkartılan atlar, bu gün Taksim alanının batı kısmındaki sular idaresi maksemi ile Fransız Konsolosluğu arasında bir ahırda 

bir süre dinlendirildikten sonra tramvaya bağlanmadan boş olarak Azapkapı'ya götürülürlermiş. 


Taksim'deki bu ahırı Dingo adlı bir Rum ya da Ermeni vatandaş işletirmiş. Gün boyu bir sürü atın girip çıkmasından dolayı dilimizdeki 'Burası Dingo' nun ahırı mı giren çıkan belli değil' sözünün buradan geldiği söylenir.


Bir başka yorum ise şöyledir: Dingo, Avustralya'da yaşayan bir cins, evcilleştirilmemiş vahşi köpektir. Genellikle ahırdaki hayvanlara dadanan bu köpek, o kadar güçlüdür ki, hiçbir engel tanımaz. Dingo'nun ahırı deyimi, hiç engel tanımadan ahırlara dalan bu hayvandan gelmiş olabilir.


Zaman gazetesinin konuyla ilgili kupürü:


Dingo