Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

DKY İnşaat

Bölünen Dumankaya’ların yeni inşaat şirketidir. DKY İnşaat, İbrahim Dumankaya ve oğlu Ali Dumankaya’nın yönetimindedir. Şirket, mahallelere girerek kentsel dönüşüme odaklanmaktadır.


DKY İnşaat

Üstteki fotoğraf: DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya

Dumankaya İnşaat ve DKY İnşaat yolları ayırmaya ne zaman karar verdi?

Dumankaya İnşaat’ın kurucuları İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya yeni ve farklı projelere odaklanmak stratejisi ile, 50 yıldan fazla süren birlikteliklerini, 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erdirdiler. Kardeş İbrahim Dumankaya ve oğlu Ali Dumankaya artık yollarına DKY İnşaat ile devam edecekler.

İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya’nın gruba ait şirketlerdeki hisselerinin paylaşımının ardından,  iki aile ayrı yönetim yapıları altında ticari faaliyetlerini sürdürmeye başladı.

Yeni yapılanmaya göre İbrahim Dumankaya, 'DKY İnşaat, DKY Otomotiv, DKY Sigorta, Dumankaya Yapı Malzemeleri şirketleri ile faaliyetlerine devam edecek.

DKY İnşaat’ın yönetiminde kimler var?

İbrahim Dumankaya Holding ‘in yeni Yönetim Kurulu ise İbrahim Dumankaya (Onursal Başkan), Ali Dumankaya (Yönetim Kurulu Başkanı), Ömer Dumankaya (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Savaş Dumankaya, Orhan Dumankaya (Yönetim Kurulu Üyesi)’dan oluşuyor. 

İbrahim Dumankaya ve DKY İnşaat hangi konularda haber oldu?

"1+1'lere ilgi azaldı" (Habertürk Gazetesi, Haziran 2013)

2013 yılında yeni yapılanma ile İbrahim Dumankaya Holding bünyesinde yatırımlarına devam edecek olan DKY İnşaat artık İstanbul’un merkezinde kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vereceklerini açıkladı.

İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya’nın ticari faaliyetlerine ayrı ayrı devam etme kararı almasının ardından İbrahim Dumankaya Holding, DKY İnşaat, DKY Otomotiv, DKY Sigorta, Dumankaya Yapı Malzemeleri şirketleri ile faaliyetlerine devam edecek. DKY İnşaat olarak yenilikçilik temasını benimsediklerini anlatan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “ Kentsel dönüşümde aktif bir oyuncu olmak için çalışmalarımızı yaptık. Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Kartal’da kentsel dönüşüm alanlarıyla çok ciddi temas halindeyiz. Avrupa yakasında ise Haliç, Kağıthane gibi bölgelerde şehrin içinde yer alacağız” dedi. Proje geliştirme konusunda farklı düşünceleri olduğunu söyleyen Dumankaya, “52 yıldır alıcıların ihtiyaçları doğrultusunda ürün üretiyoruz. Bu dönemde aile sitelerine ihtiyacın artığını gördük. 1+1, 1+0 gibi dairelere ilginin azaldığını fark ettik” dedi.

Oturumcuya yönelik daireler

Toplumda belirli bölgelerde alıcıların hassasiyetlerinin değiştiğini gözlemlediklerini kaydeden Dumankaya, “Konut alıcılar için birinci öncelik aidat. Aidatı yükselten donatılar artık alıcılar için önemli değil. “10 yıl öncenin modası olan kapalı havuz artık talep görmüyor. Tüketicinin taleplerini sorgulayarak proje üreteceğiz” dedi. 5 bin civarında kişiye sunumlar yaptıklarını ve özellikle ev hanımlarının görüşlerini aldıklarını da anlatan Ali Dumankaya, “Mahalle konseptini tekrara hayata geçireceğiz. Önceliğimiz yatırımcıdan çok oturumcu olacak. DKY İnşaat olarak ilk projemizi yıl sonuna yetiştirmeye çalışacağız” dedi. 

“Gezi olayları satışları düşürdü”

Konut satışlarında 3 haftadır durgunluk yaşandığını belirten Dumankaya, “Olaylar süresince satış ofislerine giriş rakamlarının düştüğü duyumunu aldık. Bir an önce sorunların çözülmesi dileğimiz” dedi. Konut satışlarının 2013 yılında çok kötü gitmediğini anlatan Ali Dumankaya, “Yaz dönemi, Ramazan’ın gelmesi zaten durgun bir dönem yaratıyor. Eylül-Ekim gibi firmaların grafiklerinin yükseleceğini düşünüyorum” dedi.

Sektörde oyun yeniden kuruldu

İnşaat sektöründeki düzenlemelerin taşları yerinden oynattığını söyleyen Dumankaya, “Oyun yeniden kuruldu. Herkes oyunu yeni kurallarına göre oynayacak. KDV düzenlemesiyle birlikte firmalar kentsel dönüşüm bölgelerine kanalize olacak. Kentsel dönüşüm konsantre olmadıkça her firmanın üstesinde kalkabileceği bir iş değil. Biz 100 bin metrekarelik alanların da dönüşümünü hedefliyoruz” dedi.

2013 yılında yeniden yapılanmaya gidilerek İbrahim Dumankaya Holding A.Ş. çatısı altında “DKY İnşaat ve Gayrimenkul Yatırım A.Ş.”, “DKY Otomotiv ve İnşaat A.Ş.”, “DKY Sigorta Acenteliği Limited Şirketi” ve “Dumankaya Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” ile daha güçlü bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor.

DKY İnşaat mahalle konseptli kentsel dönüşüm projelerine odaklandı! (Emlakkulisi.com, Haziran 2013)

DKY İnşaat mahalle konseptli dönüşüm projelerine hazırlanıyor, firmanın hedefleri arasında Kadıköy, Ataşehir, Maltepe, Kartal ve Haliç var...

Dumankaya İnşaat'ın ortakları İbrahim ve Halit Dumankaya'nın yollarını ayırmasından sonra İbrahim Dumankaya Holding'e ait olan DKY İnşaat kentsel dönüşüm projelerine odaklandı. Mahalle konsepti dönüşüm projelerine imza atacak olan firmanın hedef bölgeleri arasında Maltepe, Kadıköy, Kartal, Ataşehir ve Haliç var.