Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Doğalgaz fazla gelirse ne olur?

Konut ve işyeri kullanıcıları bazı abonelikleri kendi adına almakla mükellef oluyor. Peki, doğalgaz fazla gelirse ne olur?


Konut ve işyeri kullanıcıları bazı abonelikleri kendi adına almakla mükellef oluyor. Doğalgaz aboneliği için başvurular İstanbul'da İGDAŞ'a veya temsilciliklerine yapılıyor. 


Abonelik talebinin uygun bulunması durumunda talep sahibi ile Doğal Gaz Bağlantı Sözleşmesi imzalanıyor. 


Doğalgaz aboneleri kimi zaman fazla faturalandırma ile karşılaşabiliyor. Bu gibi durumlarda, dağıtım şirketine müracaat edilebiliyor.


Eksik veya fazla faturalandırma durumunda Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nide yer alan 51. madde uygulanıyor. 


“Dağıtım şirketi, kendi hatasından kaynaklanan eksik faturalandırma halinde, tüketim bedelini cari perakende satış fiyatını kullanarak hesaplar, eksik faturalandırmanın yapıldığı ay sayısı kadar eşit tutarda taksitlendirir ve bu durumda gecikme cezası uygulanmaz.


Fazla faturalandırma halinde ise, tahsil edilen fazla bedel, tespit edildiği tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde müşteriye, 49 uncu maddeye göre belirlenecek gecikme zammı ile birlikte nakit olarak ödenir veya müşterinin kabul etmesi halinde bir sonraki faturasından mahsup edilir.” 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com