Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Doğalgaz güvence bedelini kiracı mı öder?

Bir ev veya işyerine taşındıktan sonra bazı aboneliklerin açtırılması gerekiyor. Bu abonelikler arasında doğalgaz aboneliği de yer alıyor..


Bir ev veya işyerine taşındıktan sonra bazı aboneliklerin açtırılması gerekiyor. Bu abonelikler arasında doğalgaz aboneliği de yer alıyor. Abonelik işlemleri İGDAŞ internet sitesinden online olarak veya İGDAŞ Hizmet Binalarında bulunan Pazarlama Şefliklerinde yaptırılabiliyor.


Sokakta doğal gaz hattı yoksa; İGDAŞ Pazarlama Şeflikleri ile görüşerek veya 153 nolu İGDAŞ Çağrı Merkezi arayarak abonelik işlemleri başlatılabiliyor.


Abonelik için Doğalgaz güvence bedeli ödeniyor. Bu bedel, İGDAŞ’ın alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla mekanik sayaç kullanan abonelerden doğalgaz kullanım sözleşmesinin imzalanması sırasında aldığı bedel oluyor.


Peki, ev veya işyeri kiralamalarında doğalgaz güvence bedelini kiracı mı öder? Mal sahibi mi öder?


Abone bir malik değil de kiracı ise, bu bedeli kiracı ödemek ile mükellef oluyor. Mekanik sayaç kullanan abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere, dağıtım şirketlerince alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla güvence bedeli alınmakta ancak ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden ise güvence bedeli alınmamaktadır.


Doğalgaz güvence bedeli 2016


Kombi+Ocak ve/veya Sıcak Su   443 TL

D. Gaz Sobası + Ocak ve/veya Şofben 443 TL

Kombi 357 TL/adet

D. Gaz Sobası 357 TL/konut

Merkezi Sistem 357 TL x BBS(Bağımsız Bölüm Sayısı)

Ocak ve/veya Şofben 86 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com