Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Doktor Mazhar Ali Bey Yalısı

İsviçre Şale yapılarını andıran yalı, 1864 yılında inşa ettirilmiştir. Doktor Ali Mazhar Bey Yalısı, 19. yüzyılın sonlarına doğru yıkılarak ortadan kalkmıştır.Doktor Mazhar Ali Bey Yalısı


Doktor Ali Mazhar Bey Yalısı’nın tarihçesi nedir?İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Beykoz Kanlıca Körfez caddesinde 1864 inşa ettirilmiştir. İstanbul’da 1863 yılında açılmış olan Hirfet Sanat ve Ticaret sergisi bittikten sonra buradan artan malzeme ile yapılmıştır. Bizim tarihimizde artan malzemelerle ikinci bir bina yapma geleneği vardır.Ç Çırağan Sarayının artan malzemeleriyle de Yeniköy’deki Doktor Karatodori yalısı yapılmıştır. Bu Doktor Ali Mazhar yalısı, Kapalıçarşı’da yağ ticareti yapan Hacı Teyfik Bey tarafından satın alındı. Yalı ne zaman Doktor Mazhar Ali Bey’in oldu?Bu aile yalıda 1939 yılına kadar oturdular. 1939 da yalı Doktor Ali Mazhar Bey’e satıldı. O da bu yalıyı kagir hale getirdi.Yalı 1943 yılında yandı.Daha sonra tekrar yapıldı. Mimari plan tipi olarak Osmanlı Sivil Mimarisine pek uymayan bir üslup kullanılmıştır. Yalı İsviçre Şale yapılarını andırır. 


İstanbul Sarıyer ilçesi Emirgân-Baltalimanı arasında bulunan Mazhar Paşa Yalısı da günümüze gelemeyen yalılardandır. Mazhar Paşa Sadrazam Büyük Reşit Paşa’nın oğlu idi. Devlet yönetimine girmemiş, kendi başına yaşamış, Celmiz isminde bir Çerkez kızı ile evlenmiş, ondan Necmettin, Veliddin isimli iki oğlu ile Nemciye isimli bir kızı dünyaya gelmiştir. 


Mashar Paşa devrin ünlü aşçılarını yalısında bir araya getirmiş, onların hazırladığı yemekler Boğaziçi’nde uzun yıllar anlatılmıştır. Paşa yalısında dostlarına, komşularına ziyafetler vermiştir. Aynı zamanda yalıda yaşayan ağaların, uşakların, çırakların, sofracıların ve harem ağalarının işgüzarlığı terbiyeleri de çok ünlü idi. Mazhar Paşa da haklı olarak bu durumdan hoşlanır, guru duyarmış. Aynı zamanda musikişinas olan paşa gayet güzel tambur çalar, haremindeki saz takımı devrin en ünlü hocalarından ders alırmış. Doktor Mazhar Ali Bey Yalısı’nın akıbeti ne oldu?Mazhar Paşa Yalısı XVIII. yüzyılda yapılmış iki katlı bir yapı olup, yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Mimari yapısı hakkında da kesin bir bilgimiz bulunmamaktadır. Bu yalı XIX. yüzyılın sonlarına doğru yıkılarak ortadan kalkmıştır.