Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Donald Trump kimdir?

ABD'nin 45. başkanı olarak seçilen Donald Trump kimdir? Dünyaca ünlü emlak yatırımcısı olan Donald Trump bugüne kadar hangi işlerde bulundu?


Donald John Trump 14 Haziran 1946 Queens, New York doğumlu. ABD'li iş adamı, siyasetçi, yönetici, girişimci ve yazardır. Trump, yaklaşık 3 milyar 700 milyon dolar servete sahip


ABD'nin 45. başkanı olarak seçilen Donald Trump, daha önce 2000'de yapılan seçimlerde Reform Partisi'nden başkan adayı olmuş ama bir süre sonra adaylıktan çekilmişti.


Donald Trump kimdir?


ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, 20 Ocak 2017'de görevi Barack Obama'dan devralacak.


Trump Organizasyonu'nun başkanı olan Trump, Pensilvanya'da bulunan Wharton Institu'de İşletme bilimleri eğitimi almıştır. Üniversite yıllarında babası Fred Trump'ın emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. 


Kariyeri sırasında oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve daha birçok yapı inşa etmiştir. Trump: The Art of the Deal ve Trump: How to Get Rich gibi birçok kitap yazmıştır. 2000 ABD başkanlık seçimleri'nde Reform Partisi adayları arasında yer almıştır. Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer almıştır. 2004-2015 yılları arasında NBC kanalında yayınlanan ünlü reality show The Apprentice'de yer almıştır.


Trump, 2015 yılının Haziran ayında 2016 ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti adayının belirleneceği parti içindeki yarışa katılacağını açıkladı. Seçim vaatleri hem ABD'de hem de dünyada büyük tartışmalara neden oldu.


Dünyaca ünlü emlak yatırımcısı olan Donald Trump Türkiye’de hayata geçirdiği yatırım ise Trump Towers'tır.


3 kez evlenen Donald Trump, 5 çocuğa sahip.