Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dörtyol Meydan projesi

Esenler ilçesinin Dörtyol semtinde yer alan meydan, 2011 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında yayalaştırılmaya başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Esenler Belediyesi’nin ortak yürüttüğü proje kapsamında meydan trafiğe kapatıldı.
Dörtyol Meydan projesiEsenler nerede?


Esenler; İstanbul Avrupa Yakası’ndadır. Kuzeyinde Bayrampaşa, güneyinde Güngören, güneydoğusunda Zeytinburnu, batısında Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Toplam 18 mahalleden oluşan ilçe yüzölçümü ise 5.227 hektardır.Dörtyol Meydan projesi


Dörtyol Meydanı nerede?


Dörtyol Meydanı, Esenler ilçesinin Dörtyol semtinde bulunan bir meydandır. Otogara oldukça yakındır. Esenler metrosunun bulunduğu duraktır. Dörtyol Meydan projesi


Dörtyol Meydan projesi nedir?


Dörtyol Meydanı çalışmalarında yaklaşık 3 bin metrekarelik alan üzerinde bulunan Hasip Dinçsoy İlköğretim Okulu yıkılarak Dörtyol Meydanı'na dahil edilmesi planlandı. 20 bin metrekare alana sahip olacak Dörtyol Meydanı'nda kültür ve sanat etkinlikleri düzenleneceği söylendi.


Meydanın yayalaştırılmasıyla beraber 20 dönümlük büyük bir kent meydanı ortaya çıktı. Atışalanı Caddesi ( Atatürk Heykeli- Merkez Cami arası ), İstanbul Caddesi (Atatürk Heykeli - Kaymakamlık arası ) ve Ömer Seyfettin Caddelerini kapsayan proje çerçevesinde, Atışalanı Caddesi’ne ait kısmın tamamı, İnönü Caddesi tarafında EDİM Marketin sokağına kadarki kısım ve İstanbul Caddesi’nde parkın sonuna kadarki kısım tamamen yayalaştırıldı.


Esenler Dörtyol Meydanı’nın yayalaştırılmasıyla beraber peyzaj çalışmaları da yapılarak Dörtyol, çiçeklerle donatıldı. Esenler Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan peyzaj çalışmaları kapsamında; meydanda 11 adet mini bahçeler oluşturularak, 338 adet kasımpatı ve 13 adet mazılar dikildi. Kullanılan kasımpatılar, mazı ve çim alanları yer aldı.


Proje şöyle oldu;

-Atışalanı, İstanbul ve Ömer Seyfettin caddelerini kapsadı.

-İnönü Caddesi ve İstanbul Caddesi istikametindeki trafik akışı yeraltından aktı.

-Yeraltı güzergahının girişi İnönü Caddesi'nden başlayacak ve İstanbul Caddesi'ndeki parkın bitiminde trafik yeniden yerin üstüne çıktı.

-140 metre uzunluğundaki yeraltı geçişi yapıldı.Dörtyol Meydan projesiEsenler Belediye Başkanı, Dörtyol Meydan projesi için neler söyledi?


Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Dörtyol Meydanı projesi hakkında şunları söyledi:

Dörtyol Meydanı'nın genişlemesi ve bu meydanda daha fazla kültür sanat etkinliklerinin yapılacak olması, Esenler imajına büyük bir katkı sağlayacak. Dörtyol Meydanı, trafiğe kapalı Davutpaşa Caddesi ve bu meydanla bütünleşecek Esenler Kongre Merkezi, ilçenin sosyal ve kültürel hayatına büyük katkı sunacak.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenler Belediyesi iş birliği ile yürütülen projeyle, Esenler'de yaşayan vatandaşlar, peyzaj çalışmaları ile daha güzel ve modern hale getirilen yepyeni bir meydana kavuştu. Meydanın yayalaştırılmasıyla beraber 20 dönümlük büyük bir kent meydanı ortaya çıktı.


İnönü Caddesi ve İstanbul Caddesi istikametindeki trafik akışı ise yer altından olacak şekilde yeniden düzenlendi. Trafik alt geçidinin uzunluğu 140 metre olarak düzenlenerek, bölgedeki trafik sorununa köklü bir çözüm getirilmiş oldu. Tünel geçişiyle ilgili çalışmaların yanı sıra asfalt çalışmalarının da tamamlandığı projede, tünel üstündeki meydanın zemin kaplaması ile ilgili çalışmalarda da son aşamaya gelindi.