Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dövizli kira sözleşmelerinde TL'ye dönüşte kur belli oldu!

Döviz'den TL'ye dönüş işlemleri 13 Ekim 2018 tarihine kadar yapılacak. Peki, kira sözleşmelerinde hangi döviz kuru baz alınacak? İşte yanıtı..


Cumhurbaşkanı kararıyla yayımlanan kararnameye göre, Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden gerçekleşecek. Döviz'den TL'ye dönüş işlemleri 13 Ekim 2018 tarihine kadar yapılacak. Peki, kira sözleşmelerinde hangi döviz kuru baz alınacak?


Tam da bu noktada dövizden TL’ye nasıl geçileceğinin detayları belli oldu. TL’ye geçerken mutabakata varamayan taraflar kurda sözleşme tarihi esas alınacak. 


Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, eğer sözleşmeler 2 Ocak 2018’den önce yapılmışsa bedel 2 Ocak 2018’deki Merkez Bankası efektif satış kuru olan 3.77 lira üzerinden yapılacak.  Eğer sözleşmeler 2 Ocak 2018’den sonra yapılmışsa bedeller sözleşme tarihinde geçerli Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınarak hesaplanacak. 


Yenileme sürecinde tekrar tespit edilecek tutarlar ise TL karşılığı, 2 Ocak 2018’den yenileme tarihine kadar TUİK tarafından belirlenen TÜFE oranına göre belirlenecek.