Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dubleks evler için DASK nasıl yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Peki, dubleks evler için DASK nasıl yapılır?


Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu sigorta, teminatı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan ancak poliçe üretimi yetkili sigorta şirketleri ve acentelerince yapılan zorunlu bir sigorta olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlıyor.


DASK adına ve hesabına Zorunlu Deprem Sigortası düzenleme yetkisi, DASK ile sözleşme imzalayan sigorta şirketinde oluyor. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız için gerekli bilgi ve belgeler şunlardır:


Sigortalının:

Adı

Adresi

Telefonu

Cep Telefonu

T.C. Kimlik Numarası

Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişilikler için)

Sigortalanacak Binanın:

Açık Adresi

Tapu Bilgileri

İnşa Yılı

Yapı Tarzı

Toplam Kat Sayısı

Hasar Durumu

Meskenin (Dairenin):

Brüt Yüzölçümü (m2)

Kullanım Şekli

Yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.


Sigortalı, mevcut durumda yaşadığı ilden başka bir ilde bulunan konutu için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırabiliyor. Peki, dubleks evler için DASK nasıl yapılır?


Toplam metrekare üzerinden tek bir poliçe düzenlenebiliyor. Güncel Sigorta Şirketleri listesine www.dask.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com