Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dükkan kira artış oranı hesaplama örneği!

Kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde mal sahibi kiracısına belli oranlarda zam yapma hakkına sahip oluyor. İşte dükkan kira artış oranı hesaplama örneği..


Kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde mal sahibi kiracısına belli oranlarda zam yapma hakkına sahip oluyor. Dükkan ve konutlarda kira artışı farklı şekillerde hesaplanıyor.


Dükkan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline, sözleşmede yazan esaslar doğrultusunda zam yapılıyor. Sözleşmede herhangi bir oran yazmaması halinde mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.


Ancak 2020 yılından sonra konutlarda olduğu gibi işyerlerinde de ÜFE oranının kullanılması zorunlu olacak.


Kira artışı hesaplamalarında dönemin enflasyon oranları baz alınıyor. Mart 2016 dönemi enflasyon oranları şu şekilde sıralanıyor:


ÜFE oranları Mart 2016

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.


TÜFE oranları Mart 2016

TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,02 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,78 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,97 artış gerçekleşti.


Dükkan kira sözleşmesinde ÜFE yazması durumunda yüzde 5,61, TÜFE yazması durumunda 7,97 oranında; hiç oran yazmaması durumunda ise istenilen oranda zam yapılabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com