Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dükkan sahipleri kat maliki sayılır mı?

Dükkanlar, genellikle apartmanların giriş katlarında yapılıyor. Peki, dükkan sahipleri kat maliki sayılır mı?


Dükkanlar, genellikle apartmanların giriş katlarında yapılıyor. Dükkanların yasal durumu ve dükkan sahiplerinin apartmandaki yeri gibi hususlar zaman zaman anlaşmazlıklara neden olabiliyor.


Kat mülkiyeti kanunu gereğince, tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan,mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulun maliki veya ortak malikleri tarafından, bu kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabiliyor.


Bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti ve bu hakka sahip olanlara kat maliki deniyor. Peki, dükkan sahipleri kat maliki sayılır mı?


Kat malikleri, ev ve işyeri olarak sınıflandırılmıyor. Bir anagayrimenkul dahilindeki tüm bağımsız bölümlerin sahibi aynı zamanda kat maliki oluyor.


Buna göre dükkan sahipleri de kat maliki olup; apartmandaki diğer konut sahipleri ile aynı hak ve sorumluluklara sahip olmuş oluyor.


Dükkan sahipleri de apartman adına alınacak kararlarda söz sahibi oluyor. Ayrıca dükkan sahibinin de aylık aidatlara katılması gerekiyor. 


Kanunen kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: 

 

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; 

 

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com