Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dükkan tapu harcı 2016!

Gayrimenkullerin tapu devir işlemleri, ilgili tapu müdürlüğünde yapılıyor. 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na göre tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Peki, dükkan tapu harcı 2016 ne kadar?


Gayrimenkullerin tapu devir işlemleri, ilgili tapu müdürlüğünde yapılıyor. 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na göre tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. 


Tapu alım satım işlemleri için ödenecek harç işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. 


Peki bir dükkan satın almak istediğinizi düşünelim. Bu durumda dükkan tapu harcı 2016 olarak ne kadarlık ödeme yapılır?


2016 yılı tapu harçları tarifesine göre satış bedeli üzerinden hesaplanacak oran binde 20 oluyor. Buna göre gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanır ve ödenir.


Dükkan devir bedelinin 500 bin lira olduğunu düşünelim. Bu durumda alıcının 10 bin lira satıcının da 10 bin lira ödeme yapması gerekiyor.


Tapu harcının yanı sıra tapu döner sermaye bedeli de ödeniyor. Bu harç yalnız alıcı tarafından ödeniyor. 2016 yılı tarifesi göre tapu döner sermaye bedeli  87,25 TL.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com