Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dükkandan ev olur mu?

Tapuda ve mimari projelerinde dükkan olarak evlere, mesken tapusu alınmak istenebiliyor. Peki, dükkandan ev olur mu?


Tapuda ve mimari projelerinde dükkan olarak kayıtlı olan bağımsız bölümler mesken olarak kullanılmak istenebiliyor. Bu durum dükkan tapulu evde oturan kat maliki açısından bazı olumsuzlukları beraberinde getirebiliyor.


Örneğin, kat malikinin bu gayrimenkulü satmak istemesi halinde dükkan tapusuna sahip olduğu için alıcıların başvurduğu konut kredisi çıkmıyor. 


Bu şekildeki evin satışının nakit olarak yapılması gerekiyor. Bu da günümüzde çok az tercih edilen alım satım yöntemleri arasında bulunuyor.


Ayrıca, dükkan tapulu dairenin yer aldığı binada kat malikleri buranın projeye aykırı olarak kullanıldığına dair şikayette bulunabiliyor. Yapılan bu şikayet neticesinde kat maliki cezai yaptırımlara maruz kalabiliyor.


Bu durumda, dükkan tapusu mesken tapusuna çevrilebilir mi? Dükkandan ev olur mu? 


Dükkanı eve dönüştürmek..

Dükkanı eve dönüştürmek için öncelikle maliklerden izin alınması gerekiyor. Apartmandaki kat maliklerinden onay alındıktan sonra belediyede proje tadilatı yapılabiliyor. Akabinde tapu dairesinde cins değişikliği işlemi yapılarak dükkan tapusu mesken tapusuna çevrilebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com