Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dünya Mimarlık Festivali - WAF

Dünyanın en önemli mimari etkinliklerinden biri. 2008 yılında başlayan ve sonuncusu 2013’te Singapur’da düzenlenen 6. Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) en son ödül alan Türk mimarlık firmaları, Emre Arolat Mimarlık ve Tabanoğlu Mimarlık oldu. Dünya Mimarlık Festivali 2014’te yine Singapur’da 1-3 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenecek.Dünya Mimarlık Festivali - WAF

Dünya Mimarlık Festivali (WAF)Dünya Mimarlık Festivali – WAF nedir?


Londra merkezli EMAP Media Group tarafından 2008 yılından itibaren her yıl Ekim ayının ilk haftasında düzenlenen etkinliktir. Dünya Mimarlık Festivali (WAF), 2014 yılında 1-3 Ekim tarihlerinde Singapur'da Marina Bay Sands otelinde gerçekleştirilecek. 


Bir mimari başyapıt olan Singapur Marina Bay Sands Oteli'nde gerçekleştirilecek olan WAF süresince dünyanın dört bir yanından gelecek olan mimarlar yeni fikir ve projeleri ele alacak ve ürünleri deneyimleyecekler.

Festival her kategoride ödül kazananları kutlayan prestijli bir ödül töreni ile sona eriyor. 


Festival alanı eski ve yeni mimarları tanıştırmak ve dünya çapında önde gelen tedarikçileri ve üreticileri ile yüz yüze iletişim kurabilecekleri bir merkezdir.


2013 yılında altıncısı düzenlenen festivale 65 ülkeden 2.000'i aşkın ziyaretçi katıldı. Dünya Mimarlık Festivali’nin (WAF) ödül jürisinde kimler var? 


Festivalin yarışma bölümünde finale kalan eserler, aralarında Rafael Vinoly, Farshid Moussavi, Kengo Kuma, Sir Peter Cook, Süha Özkan gibi kent ve mimarlık platformlarında söz sahibi kişilerin yer aldığı uluslararası büyük jüri tarafından değerlendirilir.


WAF 2013’de panelistler; 3XN'den Kim Nielsen, WOHA'dan Richard Hassell ve Cox Ranyer ve Architects'den Michael Cox oldu.Dünya Mimarlık Fakültesi (WAF) 2013 ödülleri kimlere verildi? 


2013 Dünya Mimari Festivali'nin yarışma bölümü galipleri, Singapur'da açıklandı. Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde bir sanat galerisi, 'Kültür' alanında 12 rakibini geride bırakarak Dünyada Yılın Binası ödülüne hak kazandı.

Festivale birçok alanda başvuru yapıldı. Dünya Mimarlık Festivali - WAF

Sancaklar Camii, Emre Arolat Mimarlık


'Din' kategorisinde ödül, Türkiye'deki Sancaklar Camii ile Emre Arolat'a verildi.


'Konut' kategorisinde ilk ödül Koning Eizenberg Architecture tarafından tasarlanan Los Angeles'in güneyindeki 28'inci Cadde Apartmanları'na verildi.


'Ofis' kategorisinde ödülü, Norveç, Fornebu'daki Statoil ofisleri aldı.Dünya Mimarlık Festivali - WAF

Selçuk Ecza Genel Merkezi, Tabanlıoğlu Mimarlık


‘Geleceğin ofis projesi’ kategorisinde Tabanlıoğlı Mimarlık tarafından projelendirilen Selçuk Ecza Genel Merkezi, ödül kazanan proje oldu.


Exeter Üniversitesi: Forum Projesi, Londra'daki Wilkinson Eyre Mimari şirketince tasarlandı. 'Yüksek Öğrenim ve Araştırma' kategosirinde ödül bu yapıya verildi.


Danimarka'daki yeni ulusal akvaryum 'Sergi' kategorisinde ödül aldı.


'Sosyal Sporlar' alanında ödül, Hollanda'daki Fontys Spor Koleji binasına gitti.


'Alışveriş' kategorisinde İsveç'in Malmö kentindeki bir perakende satış binasına verildi.


'Villa' kategorisinin kazananı ise Chang Mimari tarafından Singapur'da yapılan Namly House.


'Otel' kategorisinde Londra'nın Southwark semtinde Concrete Architectural'ın CitizenM Bankside çalışması ödül aldı.


'Sivil Toplum' kategorisinin kazananı ise Sharon Davis Tasarım'ın elinden çıkan ve Ruanda'da kurulan Kadına Fırsat Merkezi oldu.


'Eski ile Yeni'nin bileşimi kategorisinde Baar Baarengels Architeken'in Avusturya'da Palais Rasumofsky'nin yeni tasarımı ödüle hak kazandı.


Ödül alan bir diğer tasarım ise yine Wilkinson Eyre Mimari'den Splashpoint Sosyal Merkezi.


Johnson Pilton Walker Mimari'nin tasarladığı Sydney Gezi Gemisi Terminali Sydney Limanı'nda bulunuyor.

'Prodüksiyon/Enerji/Yeniden Dönüşüm' kategorisinde ödüle layık görülen çalışma ise Singapur'daki Simple Factory Building oldu.


Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi Yeni Hastane Kulesi ise 'Sağlık' kategorisinde ödüle hak kazandı.Festivalin kurucu üyesi ve ana sponsoru kimdir?


Dünya Mimari Festivali'nin kurucu üyesi ve ana sponsoru olan GROHE, GROHE SPA® ürün yelpazesinden önemli parçaların yanı sıra GROHE Blue® ve GROHE Red® mutfak armatürlerini de sektörde önde gelen mimalar ile paylaşmak üzere etkinlikte yer aldı.


GROHE Ortadoğu ve Afrika Başkanı Simon G. Shaya, 6. Dünya Mimarlık Festivali (WAF) ödülleriyle ilgili olarak şunları söyledi: "Her şeyden önce, bu yılın Dünya Mimari Festivali ödüllerinin tüm kazanan isimlerini kutlamak istiyorum, zira katılımcı standardı bu sene de son derece yüksek oldu ve her bir kategoride birbirinden değerli projeler ödüle layık görüldü. Dünya Mimari Festivali'nin kurucu üyesi olarak, festivalin son altı yıl içinde küresel mimari çevreler için önemli bir etkinlik olarak yükselişini izlemekten ve GROHE ürün yelpazesinden çekici yenilikleri uluslararası ölçekte bir profesyonel kitleye sunma fırsatını yakalamış olmaktan büyük bir memnuniyet duyduk."Dünya Mimarlık Festivali (WAF) iletişim bilgileri nelerdir?


WAF Müşteri Hizmetleri

T +44 (0) 20 3033 2020 (İngiltere) / +44 (0) 845 056 8339 (Intl) 

E info@worldarchitecturefestival.com


Sponsorluk ve sergilenmesi

Frazer Stokes

T +44 (0) 203 033 2034 

M +44 (0) 7702 382052 

E frazer.stokes @ i2ieventsgroup.com


Medya ortakları 

Stephen Scott

T +44 (0) 20 3033 2448 

E stephen.scott @ i2ieventsgroup.com


PR ve basın sorular

Philip Sorensen

T +44 (0) 207 269 7218 doğrudan 

e philip.sorensen @ fticonsulting.com


Web: www.worldarchitecturefestival.com