Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri

İngiliz yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi Quacquarelli Symonds tarafından her yıl olduğu gibi 2013 yılında da belirlenen listedir. Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri listesine göre öğrencilerin ilk tercihleri Avrupa'dan yana oldu. Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında Türkiye’den bir şehir var mı?..
Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında neden Türkiye’den bir şehir yok? 


Türk şehirlerinin dahil olmadığı listede değerlendirmeye girme şartı, en az 250 binlik bir nüfusun yanı sıra ‘Dünya’nın En İyi Üniversiteleri’ reytingine girebilmiş en az iki üniversiteye sahip olmak.Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri listesinde hangi şehirler var?


Birinci sırada, Avrupa'nın en pahalı şehirlerinden Paris var. Öğrencilik hayatının en güzel yaşanacağı şehir olarak gösterilen Paris, pahalılığına rağmen, vaat ettiği yaşam kalitesiyle ‘göreceli olarak uygun fiyatlı’ bulundu. Paris’e en çok puan kazandıran diğer faktörler şehirdeki kültürel zenginlik ve dünyanın en iyileri listesine tam 17 üniversite sokmuş olması.


Lisans ve lisansüstü öğrencilerine 2013-2014 öğretim yılında rehberlik etmek üzere hazırlanan listede üniversitelerin reytingi, uluslararası öğrenci sayısı, yaşam kalitesi, iş imkanları ve eğitim masrafları olmak üzere 5 kategoride incelemeler yapıldı. Listenin ikinci sırasında İngiltere'nin başkenti Londra yer alıyor.İşte o liste; 

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri


1. ParisDünyanın en iyi öğrenci şehirleri


2. Imperial College - Londra, İngiltere Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri


3. 50 maddelik listenin üçüncü sırasında ise Singapur var.Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri


4. Sydney Üniversitesi - Sydney, AvustralyaDünyanın en iyi öğrenci şehirleri


5. Zürih Devlet Teknoloji Enstitüsü - Zürih, İsviçreDünyanın en iyi öğrenci şehirleri


6. Melbourne Üniversitesi - Melbourne, AvustralyaDünyanın en iyi öğrenci şehirleri


7. Hong Kong Üniversitesi - Hong KongDünyanın en iyi öğrenci şehirleri


8. Bentley Üniversitesi - Boston, ABD
Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri


9. Mcgill Üniversitesi - Montreal, KanadaDünyanın en iyi öğrenci şehirleri


10. Ludvig Maximilian Üniversitesi - Münih, Almanya11. Berlin Teknik Üniversitesi - Berlin, Almanya12. California Üniversitesi - San Francisco, ABD13. Toronto Üniversitesi - Toronto, Kanada14. Seul Devlet Üniversitesi - Seul, Güney Kore15. Viyana Üniversitesi - Viyana, Avusturya16. Trinity College - Dublin, İrlanda17. Tokyo Üniversitesi - Tokyo, Japonya18. Pekin Üniversitesi - Pekin, Çin19. Auckland Üniversitesi - Auckland, Yeni Zelanda20. Kopenhag Üniversitesi - Kopenhag, Danimarka21. New York Üniversitesi - New York, ABD22. İngiliz Kolumbiyası Üniversitesi - Vancouver, Kanada23. Chicago Üniversitesi - Chicago, ABD24. Barcelona Üniversitesi - Barcelona, İspanya25. Milano Üniversitesi - Milano, İtalya26. Queensland Üniversitesi - Brisbane, Avustalya27. Stockholm Üniversitesi - Stockholm, İsveç28. Tayvan Devlet Üniversitesi - Taipei, Tayvan29. Manchester Üniversitesi - Manchester, İngiltere30. Batı Avustralya Üniversitesi - Perth, Avustralya31. Madrid Özerk Üniversitesi - Madrid, İspanya32. Edinburgh Üniversitesi - Edinburgh, İskoçya33. Buenos Aires Üniversitesi - Buenos Aires, Arjantin34. Belçika Özgür Üniversitesi - Brüksel, Belçika35. Jiao Tong Üniversitesi - Şanghay, Çin36. VU Üniversitesi - Amsterdam, Hollanda37. Canberra Üniversitesi - Canberra, Avustralya38. California Ucla Üniversitesi - Los Angeles, ABD39. Lomonosov Devlet Üniversitesi - Moskova, Rusya40. Adelaide Üniversitesi - Adelaide, Avustralya41. Jean Moulin Üniversitesi - Lyon, Fransa42. Georgetown Üniversitesi - Washington, ABD43. Kuala Lumpur Üniversitesi - Kuala Lumpur, Malezya44. Philadelphia Üniversitesi - Philadelphia, ABD45. Charles Üniversitesi - Prag, Çek Cumhuriyeti46. Mexico City Ulusal Özerk üniversitesi - Mexico City, Meksika47. Helsinki Üniversitesi - Helsinki, Finlandiya48. Oslo Üniversitesi - Oslo, Norveç49. Santiago Üniversitesi - Şili50. Kyoto Üniversitesi - Kyoto, Japonya