Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Durabilite nedir?

Türkçesi "kalıcılık"tır. İnşaat sektöründe betonun hizmet ömrü boyunca fiziksel ve kimyasal etkilere karşı koyması, dayanması anlamına gelir.
Mesela...


Mimar Sinan ve Büyük Çamlıca Camii için 500 yıl ömürlü olarak üretilen betonun, Marmaray ve 3. Köprü için 110-120 yıl dayanıklılığı olacak.


Durabilite nedir?Türkiye'nin çimento devlerini temsil eden Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Mustafa Güçlü, Mimar Sinan ve Büyük Çamlıca Camii için 500 yıl ömürlü olarak üretilen çimento-betonun, Marmaray ve 3. Boğaz Köprüsü için 110-120 yıl dayanıklılık özellikleriyle üretildiğini anlattı.


Basınla sohbet toplantısında en dikkat çeken konu (2012 yılında),  yeni camiler, boğaz köprüsü ve boğaz tüneli projelerinde kullanılan betonun ömrüydü. Çimento Endüstrisi İşveren Sendikası Başkanı Ahmet Eren, 2 yıl önce Bitlis'te El Aman Han'da düzenlenen yemekte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile arasında geçen diyaloğu aktardı. Erdoğan'ın "Bu han 550 yıllık, hala ayakta. Şimdi betonarme yapılar 70 - 80 yıl ancak dayanıyor" dediğini söyledi. Sektör temsilcileri, Türkiye'deki tesislerin inovasyonunu tamamladığını, kendi know how'ını oluşturduğunu, istenilen kalite dayanılılıkta çimento-beton üretebilir konuma ulaştığını örneklerle anlattı...


Çimento Müstahsilleri Birliği Başkan Vekili ve Oyak Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar da, Türk çimento sektörünün bugün ulaştığı düzeyi anlatmak üzere birkaç örnek verdi: "Ataşehir'deki Mimar Sinan Camii'nin çimento-betonunu Oyak Çimento olarak biz verdik. 500 yıllık ömrü olan bir üründür bu. İstanbul Çamlıca'ya yapılacak camii için de 500 yıl ömrü olan çimentoyu yine Oyak Çimento verecek" dedi ve ekledi; "İstanbul'da boğazın altından tüp geçit ile iki yakayı birbirine bağlayacak olan Marmaray'ın deniz altında kullanılan betonunu da biz verdik, bunlar Türk çimento sektörünün geliştirdiği ürünler."


Gazeteciler, Marmaray'da kullanılan betonun ömrünü sorduğunda ise, "110 yıl" yanıtını aldı. "Camiye 500 yıl, Marmaray için 110 yıl ömür. Neden bu kadar farklı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı Çağlar:


"Marmaray'da şartname öyle. Oradaki beton da çok özel formüllerle geliştirildi. 29 Ekim 2013'ten itibaren o tünelden geçişler başlayacak. Malzemenin kalitesini hep birlikte göreceğiz."


Temeli atılan 3. Boğaz Köprüsü'nün ayaklarına ise 120 yıl ömürlü çimentoyu Akçansa veriyor.


TÇMB Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, "betonun geçirmezlik özelliği önemli, farklı çevresel etkiler sözkonusu. Denize yakınlık, zemin suyunun durumu, agregadaki alkali düzeyi, hepsi betonun gücünü belirleyecek etkenler. Yaşlandırma testleriyle en uygun betonu o ayaklar için geliştirdik" dedi.