Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Duygu Erten - ÇEDBİK

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı, Turkeco İnşaat ve Enerji Ltd. CEO'sudur. Dr. Duygu Erten, DGNB, LEED ve BREEAM ve yerleşme sertifikasyonlarının yanısıra LEED Faculty lisansına sahip tek profesyoneldir. İşte Duygu Erten kimdir? sorusunun cevabı...Duygu Erten - ÇEDBİK

Duygu Erten kimdir?Duygu Erten'in ÇEDBİK'teki görevi nedir?


Dr. Duygu Erten, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı ve eş-kurucusudur. 2007-2013 yılları arasında derneğin Dış İlişkilerinden sorumlu YK üyesi olarak görev yapmıştır. 


2012 yılında global sürdürülebilirlik hareketine yaptığı katkılar ve ÇEDBİK’in kurulmasında yaptığı çalışmalardan dolayı “Dünya Yeşil Binalar Konseyi Başkanlık Ödülü” almıştır. Derneğin çalışmaları içinde bugün okula başlayan her neslin yeşil bir okuldan mezun olmasını hedefleyen “Yeşil Okullar” projesi Erten’in, ÇEDBİK adına Cape Town’da imzaladığı ve tutkuyla sarıldığı bir projedir. 


Gelişmekte olan ülkelerin sertifika sistemleri için çalışan “Uluslararası Sosyo-Ekonomik Kategori Komitesi (IAP), Kurulu , Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı Araştırma ve Teknik Geliştirme Komitesi üyesi, “Clinton İklim Girişimi” Projesinin İstanbul direktörlüğü, Bayındırlık Bakanlığı “Enerji ve Sürdürülebilirlik Şurası” üyelikleri yapmış ve kamu stratejilerinin yeşil binaları kapsamalarına destek vermiştir. 


Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun olduktan sonra, ABD’de İnşaat ve Çevre Doktorası yapmış ve Princeton Üniversitesinde araştırmacı olarak çalışmıştır. ABD’de geçen profesyönel çalışma hayatının yanısıra, Los Angeles’da ki USC İnşaat Fakültesi, Koç ve Sabancı Üniversitelerinin İşletme Fakültelerinde ders vermiş, halen de Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde part-time öğretim görevlisidir. 


Erten, UNEP 2010 “Yeşil Binalar” Raporunun yazarlarındandır. ABD’de yetkin mühendis (PE) olup DGNB, LEED ve BREEAM yeni, varolan binalar ve yerleşme sertifikasyonlarının yanısıra LEED Faculty lisansına sahip tek profesyöneldir. 2010 yılında kurduğu ve İcra Kurulu Başkanlığını yaptığı TURKECO İnşaat ve Enerji, sürdürülebilirlik konusunda bina, yerleşmeler ve kent ölçeğinde sorunlara stratejik çözümler yaratan bir müşavirlik firmasıdır. TURKECO, USGBC Yönetim kuruluna seçilen ilk Türk şirketidir. Erten, USGBC Yönetim kurulunda 2014-2017 yılları arasında görev yapacaktır.  Duygu Erten ve ÇEDBİK - Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Başlık Sokak Hızır Apt. No:2 Daire.8 Levent, İstanbul, Türkiye

Tel   : 0212 269 59 41-42

Faks : 0212 284 21 14

E-Mail: info@cedbik.org

Web: www.cedbik.org