Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

E devletten emlak vergisi ödeme işlemleri!

Emlak vergisi mükelleflerinin ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Vergi ödemeleri e devletten de yapılabiliyor..


Emlak vergisi her sene gayrimenkul malikleri tarafından ödüyor. Varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler vergi mükellefi oluyor.  Paylı mülkiyette ise malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Vergi borcu internet üzerinden e belediye veya e devlet sistemi ile ödenebiliyor. E belediyeden ödeme yapmak için vatandaşların belediyelerin e-belediye sistemine giriş yapılıyor. 


Ardından sicil noları ya da T.C. kimlik numaraları girilerek online bir şekilde emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor.


E devletten emlak vergisi ödeme

E devletten emlak vergisi ödeme yapılabilmesi için de yine, e devlete kullanıcı girişinin T.C. kimlik numarası ile yapılması gerekiyor. Akabinde vergi sorgulama ve ödeme butonundan ödeme yapılabiliyor.Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Emlak vergisi oranları 2017

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com