Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Edi Rama kimdir?

2000 - 2011 yılları arası Arnavutluğun başkenti Tiran'ın Belediye Başkanlığını yapan kişi. Belediye başkanlığından başbakanlığa yükselmesi nedeniyle, serüveni Tayyip Erdoğan ve eski İran devlet başkanı Ahmedinejad'a benzer. Rama, günümüzde Arnavutluğun başbakanıdır.(Ahmedinejad da, Tahran belediye başkanlığından sonra, İran'a devlet başkanı olmuştur.)


Edi Rama kimdir?Edi Rama 1964 doğumludur.


Belediye başkanlığının yanısıra, 2005 yılında, Arnavutluk'un en büyük muhalefet partisi, Sosyalist Partisi'nin genel başkanı olmuştur.1998-2000 yılları arasında Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı da yapmıştır.23 Haziran 2013 tarihinde, görevdeki Başbakan Sali Berişa'yı blok yenerek, 2013 seçimlerini kazandı. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarını çok iyi kullandığı iddia edilir ve bu özelliği örnek gösterilir.BELEDİYE BAŞKANI İKEN EN ÇOK KONUŞULAN İCRAATI:


Daha göreve ilk seçildiği günlerde, Tiran'ın renksiz, hemen hepsi GRİ renkli komünist dönemden kalma binalarını rengarenk boyatarak gündem oluşturmuştur. Pek çok Arnavut entelektüeli bu boyama icraatını icraat olarak ciddiye almasa da, dünyada bile gündem konusu olabilmiştir. 


Edi Rama kimdir?Edi Rama, boyama icraatını, bir seminerde, şu şekilde anlatmıştır:


Şehrinizi boya ile geri alın


Şehri güzelleştirin, yolsuzluğu engelleyin. Edi Rama, Tirana'nın (Arnavutluk) belediye başkanı olarak aldatıcı derecede kolay bir yol izledi: Kamu yerlerinde renk kullanarak vatandaşlarının ülkelerine olan gururunu telkin etti. İnsanları ön plana alan projelerle Rama, hem suç oranını düşürdü hem de vatandaşlarına liderlerine güvenebileceklerini gösterdi. (TEDxSelanik'te kaydedilmiştir.)


O SEMİNERİ İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN, LİNKİ ŞÖYLE:


http://www.ted.com/talks/edi_rama_take_back_your_city_with_paint.htmlBELEDİYE BAŞKANLIĞININ KİTABI DA VAR: KURBAN

Edi Rama kimdir?Edi Rama, belediye başkanlığı dönemini kitaplaştırdı. Anı ve değerlendirmelerden oluşan kitap, 2013 yılında Türkçe'de de yayınlandı. İletişim Yayınları'ndan çıkan kitabın arka kapak tanıtım yazısı şöyle:


Edi Rama, 2000 yılından itibaren 11 yıl Tiran belediye başkanlığı yaptı. 2005’ten beri Arnavutluk Sosyalist Partisi’nin liderliğini de yürüten Rama, Kurban’da her ne kadar belediye başkanlığı döneminde yaşadıklarını, Arnavutluk siyasetinin iç yüzünü anlatıyorsa da aslında dünyanın her yerindeki “siyasi arenalarda” yaşanan entrikaları, yozlaşmaları, çarpıklıkları, vizyonsuzluğu cesurca ele alıyor. Bir tür “itirafname” olan kitabıyla bir yandan kendisiyle, projeleriyle, gerçekleştirdikleri ve gerçekleştiremedikleriyle hesaplaşırken bir yandan da “iktidar”ı sorguluyor. Alışıldık siyasetçi profilinin çok ötesindeki birinden, edebî lezzetler de sunan bir anlatımla geniş bir Arnavutluk ve siyasi dünya resmi… 


“Ne pahasına olduğunu henüz bilmiyorum ancak alıştım; çamura, bıçağa, yaraya, çelmeye, salyaya alıştım. Ne var ki, hiçbir zaman alışmadığım bir şey var: Bu ülkede siyasetin sadece bu şekilde yapılabileceği fikrine; siyasetin toplumun sorunlarına merhem olabileceğine inananlara buna karşılık olarak damgalanma verdiği düşüncesine; en büyük domuzdan, en küçük salağa kadar profesyonel yalancılar sürüsüne meslek ve gelir sağlayıp ekmek yedirdiği inancına alışmak istemiyorum.”“…her zaman, her yerde, dünyanın bir ucunda ya da en unutulmuş köyünde, iktidarın sunduğu cezbedici yaşam için değil, iktidarın esir alamadığı iç tutkularından ilham alarak, içinde yaşadıkları toplum veya toplulukla ilgili amaçları olan, iktidarın sonsuz kışkırtıcılığına karşı durabilen, fikir ve hayalleri yolunda onun vazgeçilmez gücünü kullanabilmek için onunla ortak yaşayan insanlar vardır. Bu güç olmaksızın, dünyayı değiştirme hayalleri, daha yanmadan sönen hayalî ışıklara benzer...”


LİNKİ:

http://www.iletisim.com.tr/kitap/kurban-1983.aspx