Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Edibe Şahin – Tunceli Belediye Başkanı

Tunceli Belediye Başkanı’dır. Edibe Şahin, bu göreve 2009 seçimleriyle gelmiştir. BDP’li Edibe Şahin, evli ve iki çocuk annesidir.Edibe Şahin – Tunceli Belediye Başkanı

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin...Edibe Şahin’in asıl mesleği nedir?


1960 yılında Tunceli’nin Nazımiye İlçesi’nde doğan Edibe Şahin, ilk ve ortaöğrenimini Nazımiye’de tamamladıktan sonra Ağrı Kız Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu. Mezuniyet sonrası vekil öğretmenlik ve anasınıfı öğretmenlikleri yaptı. Tunceli Defterdarlığında çalışmaya başlayan Edibe Şahin,1980 yılında 1042 sayılı yasa ile bu görevinden uzaklaştırıldı. Edibe Şahin, hangi kültürel faaliyetler bulundu?


Cezaevleri ve İnsan Hakları alanlarında çalışmalar yürüten Edibe Şahin, İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) yöneticiliğini ve REWŞEN adlı Kürtçe kültür sanat dergisi editörlüğünü yaptı. İstanbul Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyeliği yanı sıra Zazaca dili konusunda çalışmalarda bulundu. Edibe Şahin, politikaya hangi partiden girdi?


Özellikle kadın hakları konusunda çalışmalarına HADEP Kadın Komisyonunda başlayarak,sırasıyla İlçe Yöneticiliği,İlçe Başkanlığı,DEHAP İl Yöneticiliği,Parti Meclis Üyeliği ve DTP Parti Meclis Üyeliği ile devam etti.Zorunlu Göç mağduru, risk altında bulunan çocuk ve gençlere yönelik Psikolojik Danışmanlık, Sanatla Rehabilitasyon projeleri ile çok kültürlülük, Anadilde Eğitim ve Kültürlerarası projelerde koordinatörlük yaptı.İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Tüketiciyi Koruma Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği( İstanbul) ve Umut Çocukları Derneği üyesi ve aktivistidir.Zorunlu Göçün gençler üzerindeki etkisi ve meslek edinme Projesi üzerine bir kitap çalışması bulunmaktadır. Başkan Edibe Şahin, evli ve iki çocuk annesidir. Edibe Şahin hangi haberlere konu oldu?


Tunceli'de Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girdi! (A.A., 27 Ağustos 2013)


Tunceli'de yapımı tamamlanan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, törenle hizmete girdi. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin projeye desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül' e teşekkür etti...

     

Tunceli Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Atatürk Mahallesi'nde 22 dönüm alan üzerine inşa edilen tesisin açılışında yaptığı konuşmada, "Bugün burada Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tunceli Belediyesi ile İller Bankasının iş birliğinde yapılan tesisin açılışında bulunuyoruz. Tunceli, doğa, çevre ve ekolojik denge olarak bölgenin göz bebeği konumunda. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşları olarak elbette büyük bir sorumluluk duygusuyla hareket etmemiz gerekiyor" diye konuştu.


Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ise 68 yıllık belediyecilik tarihinde en büyük yatırımları tamamlayarak halkın hizmetine sunmaktan gurur duyduklarını belirtti.


Son birkaç yılda onlarca hizmet aracı satın aldıklarını, gençler ve kadınlar için eğitim ve destek merkezleri kurduklarını, her mahallede bir park yaparak vatandaşın hizmetine sunduklarını ifade eden Şahin, ekolojik çalışmaları önemsediklerini kaydetti.


Munzur Çayı'nın korunması için yapılan bu tesisin önemli olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:


"Bizler için kutsal olan Munzur'un yapılan barajla kirletilmesi, kent sağlığını da oldukça olumsuz etkilemekteydi. Buna tedbir alınması gerekiyordu. Dolayısıyla işe boyumuzu çok aşan projeyle başlamak zorundaydık. Yapacağımız arıtma, mekanik ve doğayla uyumlu olmalıydı. Göreve geldiğimiz 2009 yılında halkımıza önceliklerini sorduğumuzda, barajlar ve arıtma tesisi birinci sırayı almıştı. Bizler de 2008 yılında başlatılan projeyi, 2009 yılında revize ederek, 2010 yılında inşaat çalışmalarına başladık. Bu projeyle 9 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisimizde atık sular, son teknoloji ve ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtılarak temiz biçimde baraj gölüne aktarılmaktadır."


Şahin, 22 dönüm arazi üzerine kurulan ileri biyolojik arıtma tesisine 21 bin metre kanalizasyon, 5 bin metre yağmur suyu şebeke ve 5 bin 100 metre terfi hattı yapıldığını belirtti.Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür


Projenin 12 milyon 555 bin liraya mal olduğu bilgisini veren Şahin, bunun 6 milyon 277 bin 500 lirasının İller Bankasından kredi olarak alındığını, 6 milyon 277 bin 500 lirasının da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün girişimleriyle İller Bankası tarafından hibe olarak verildiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Gül'ün açılışta olmayı çok arzuladığını ancak işlerinin yoğunluğundan törene dolayı katılamadığını dile getiren Şahin, "Selamlarını iletti. Biz de bu projedeki katkılarından dolayı halkımız adına kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.


Konuşmaların ardından tesisin açılışı gerçekleştirildi. Törene, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Selahattin Özsoy, bazı ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.Edibe Şahin: Gole Çetu ziyaretinin yıkımına izin vermeyiz (Hürriyet Gazetesi, 24 Haziran 2013)


Tunceli Belediye Başkanı BDP'li Edibe Şahin, Aleviler'in kutsal mekanı Gole Çetu ziyaretinin yıkımına izin asla vermeyeceklerini söyledi. Şahin, "Türkiye'deki hukuk yollarında sonuç alamazsak konuyu AHİM'e kadar taşımaya kararlıyız" dedi. Şahin, Gole Çetu'nun yıkılmayacağını açıklayan Orman ve Su İşleri Bakanı Bakan Veysel Eroğlu ve DSİ'ye çağrıda bulunarak, "Eğer samimilerse, açtıkları davadan vazgeçtiklerini açıklamalıdırlar. Oysa hala hukuki süreç devam ediyor ve davadan vazgeçilmiş değil, biz üstü kapalı söylemleri ile bu sorunun çözüleceğini düşünmüyoruz" diye konuştu.


Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, kent merkezinin girişinde bulunan ve Aleviler'in kutsal mekanı Gola Çetu ziyaretiyle aynı adı taşıyan parka mahkemenin verdiği yıkım kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şahin, Gola Çetu ziyaretinin bütün Aleviler'in ortak değeri olduğunu ve buranın yıkılması için mahkemeden karar çıktığını belirterek, şunları söyledi:


"Dersim sürekli barajlar ile gündeme gelen bir il ve Dersim halkı her yıl Türkiye gündemine giren birçok demokratik eylem ile gündeme geliyor. Uzunçayır Barajı bittikten sonra bu mekan sular altında kalacaktı. Gola Çetu ziyareti sulara gömülecekti, biz bunu kurtarmak için çalışmalar yaptık ama olmadı. Sonra kadınlar bize çok ısrar etti, ziyaretin kurtarılması için. Biz orayı dolgu yaparak ziyareti kurtarmak istediğimiz sırada dönemin valisi Mustafa Taşkesen devreye girerek bu bölgenin tümden kurtarılması için bizlere yardımcı oldu ve bizlerde buraya Gola Çetu parkını yaptık ve ziyaretimizi kısmen de olsa kurtardık. Bu bölgenen belediyemize devredilmesi için birçok girişimde bulunduk ama her defasında DSİ Genel Müdürlüğü olumsuz cevap verdi ve parkın yıkılmasını talep etti. Biz Aleviler'in ve Dersimliler'in kutsal mekanlarına sahip çıkacağımızı belirttik, burayı kurtardık ancak DSİ buranın yıkılması ve göl haline gelmesi için dava açtı. Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi de buranın yıkılarak eski haline getirilmesi yönünde yakın zamanda bir karar verdi ve belediyemize de 2 milyon 200 bin TL gibi yüksek bir para cezası verdi. Biz kararı temyiz ettik ve Yargıtay'dan gelecek sonucu bekliyoruz."Edibe Şahin ve Tunceli Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Moğultay Mahallesi Okullar Caddesi No:3  Merkez – Tunceli 

Telefon : 0 428 212 10 10

Santral:   0 428 212 13 27 - 0428 212 17 63         

Fax      :  0 428 212 10 17   

E-Mail: dersimbelediye@gmail.com

Facebook:Tunceli Belediyesi

Twitter     : Dersim Belediyesi

Web        :  www.tunceli.bel.trÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları