Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ege Mahallesi

İzmir Konak’ta bulunan Ege Mahallesi, 13 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile kentsel dönüşüm projesi alanı kabul edildi.Ege Mahallesi


Ege Mahallesi’nde neler oluyor?


İzmir Konak’ta yer almaktadır. Ege Mahallesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 24/1/2013 tarihli ve 364 sayılı yazısı üzerine, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73'üncü maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca, 13/03/2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren kanunla kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı kabul edildi. 


İzmir Alsancak Limanı’nın hemen arka tarafında yer alan Ege Mahallesi için şu çalışmalar yapıldı: 591 yapının ölçümü tamamlandı, İmar planı çizildi ve Mimari projesi hazırlandı.


Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi:


Ege Mahallesi 6 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Alsancak Limanı’nın arkasında olup, kaçak ve çarpık kentleşme sonucu kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 16 Eylül 2012 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüme uygun görülen mahalle, yerinde dönüşüm ile yenilenmeye başladı. Ayrıca Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanında, arazi tespit ve zemin - zeminüstü envanter çalışmaları Temmuz 2011 tarihi itibariyle tamamlandı. 


Ege Mahallesi


Ege Mahallesi sakinleri kentsel dönüşüm için ne diyor?


Ege Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen projeler hakkında mahalleli ve tapu sahibi Ali İhsan Tutukay şöyle konuştu:


“Bize hiçbir bilgi verilmedi. Kamulaştırma ilanı çıktığında 35 – 40 gün içinde sizi çağıracağız dediler. Geri dönüş yapan olmadı. Biz mahalle olarak buraların yıkılmasını istemiyoruz. Bizden veraset intikal işlemleri istediler. Biz bu işlemleri yaptık. Hala geri dönüşü bekliyoruz. Gelip bize danışsınlar istiyoruz”... 


Tapusuz meskende oturan Sabahattin Ballı ise “Ege Mahallesi Dere Boyu’nda oturuyorum. Biz buna razı değiliz. Başınızın çaresine bakın diye sözler oldu. 64 yıldır buradayım. Bu yaştan sonra nereye gideceğiz” diye tepki verdi.