Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ekba Holding

Ekşioğlu ailelerinin kurmuş olduğu firma olan Ekba Holding ,Bodrum Güllük’te Selen Vadi Konakları’nı inşa ederken İstanbul’da Emniyet Müdürlüğü binaları, Anafen Dershaneleri, orduevlerinin restorasyonu, Beyaz Rusya’da konut ve otel inşaatı gibi projeleri gerçekleştirmiştir. Ekba Holding, savunma-bilişim güvenliği ve dış ticaret alanlarında faaliyet göstermektedir.


Ekba Holding


Ekşioğlu  ailesi tarfından kurulmuş firma,  Ekba Holding, Bodrum Güllük’te Selen Vadi Konakları’nı inşa ederken İstanbul’da Emniyet Müdürlüğü binaları, Anafen Dershaneleri, orduevlerinin restorasyonu, Beyaz Rusya’da konut ve otel inşaatı gibi projeleri gerçekleştirmiştir. Ekba Holding, savunma-bilişim güvenliği ve dış ticaret alanlarında faaliyet göstermektedir.Ekba Holding'in tarihçesi nedir?


Ekba Holding, 1990'lı yılların sonunda inşaatçı Ekşioğlu Ailesi ve ticaret deneyimi bulunan  Ailesi arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda kurulmuştur. Bünyesinde Türkiye'nin inşaat sektöründe öncü İstanbul Yapı A.Ş bulunmaktadır. Ekşioğlu'nun inşaat ve taahhüt alanındaki 70 yılı aşkın deneyiminden güç alırken, turizm, ticaret, enerji ve savunma sektörlerinde faaliyet göstermektedir.


Ekşioğlu Ailesi'nin inşaat alanındaki deneyimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar dayanmaktadır. 1950'li yılların ardından belirgin biçimde kırsal kesimden kente göçlerin başlamasıyla birlikte, gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmayı mümkün olduğunca engellemek için sağlıklı bir yapılanmaya ihtiyaç duyulmuştur. Karadeniz kökenli Ekşioğlu ailesi, o yıllarda başladığı inşaat faaliyetlerinde yıllar içerisinde büyük tecrübe kazanmış ve yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği pek çok proje ile Türk inşaat sektörünün lider ismi haline gelmiştir.

Ekba Holding, İstanbul Yapı A.Ş. ile neler yapmaktadır?


İstanbul Yapı A.Ş.'yi 1 milyon TL sermaye ile kuran Ekba Holding, bugün Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve yurtdışında inşaat ile inşaat taahhüt projeleri üstlenmektedir.


Türkiye'de yaşanan ekonomik kalkınmanın itici gücü olan inşaat sektöründeki iş yapma ve proje tamamlama tecrübesi tamamlanmış bir grup olarak, gelişmekte olan sektörlerde yatırımlara yönelmiştir. Halihazırda butik otel gibi çeşitli yatırımları Turizm ile gerçekleştiren grup, turizm alanında da yurtiçi ve yurtdışında organizasyon ve diğer hizmetlerle büyümeyi planlamaktadır.


İş perspektifini ve hizmet portföyünü enerji ve savunma sektörleriyle genişleten Holding,


Dünya standartlarında inşaat projelerini hayata geçirerek, Türkiye'nin inşaat alanında bir dünya markası olmasında rol oynayan Ekba Holding, hizmete başladığı turizm, ticaret, savunma ve enerji sektörlerinde de isabetli yatırımları, özgün projeleri ve stratejik iş ortaklıklarıyla güçlü ve güvenilir bir şirketler grubu niteliği taşımaktadır.Ekba Holding bünyesindeki şirketler hangileridir?


İstanbul Yapı: Ekba Holding olarak amacı zaman içinde sektörde önemli bir konuma gelerek öncelikli olarak tercih edilen markalar arasında yer almaktır.
Ekba Holding hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?


İnşaat: Sektörde Ekşioğlu Ailesi'nin 70 yılı aşkın inşaat tecrübesi, Ekba Holding tarafından hem yurtiçinde hem yurtdışında pek çok projenin başarıyla tamamlanmasında anahtar rol oynamıştır. Türkiye'de gelişmekte olan turizm, savunma ve enerji gibi sektörlerde yapılan yatırımların temelini de inşaat sektöründe gerçekleştirilen projelerin gücü ve referansı yatmaktadır.


Yurtiçindeki yanı sıra, yurtdışında da fark yaratan büyük ölçekli inşaat projelerinde Ekba Holding imzası bulunmaktadır. Türkiye'de başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve İstanbul Emniyet Teşkilatı gibi köklü devlet kurumları için pek çok proje büyük bir titizlik ve özveriyle tamamlanmıştır.Orduevleri, emniyet binaları, dershaneler, depolar, sosyal tesisler, otel ve villalar, Ekba Holding 'un 70 yıllık deneyimiyle fark yaratmayı başardığı inşaat ve restorasyon çalışmalarında zamanında ve sorunsuz biçimde tamamlanmıştır.


Ticaret:


Dünya genelinde yatırım devleriyle kurduğu stratejik iş ortaklıklarını Türkiye'ye taşıyarak, yatırım ortaklıklarının yanı sıra danışmanlık hizmeti sunan Ekba Holding, Türkiye'de gelişmekte olan ve yüksek potansiyel taşıyan iş alanlarındaki fırsatları yurtdışındaki yatırım ortaklarıyla buluşturmaktadır. Başta enerji ve sanayi olmak üzere pek çok alanda kritik yatırımlar gerçekleştiren Grup, varlık gösterdiği sektörlerde güçlenmeyi ve iş ortakları ekosistemini büyütmeyi arzulamaktadır.


Ekba Holding, başta perakende, enerji, sağlık ve eğitim olmak üzere çeşitli sektörlerde dünyanın dört bir yanında yatırımlar yapan ABD menşeli A. International fonunun Türkiye'deki girişim ortağıdır.


Çin'de enerji santralleri üzerine büyük projelere imza atmış, uçak ve gemi üreten büyük ve güçlü holdinglerle ortak girişim anlaşmaları yapan Ekba Holding, Türkiye'deki ticaret fırsatlarıyla oluşturduğu sinerjiyi başarıyla yöneterek;

ABD, Çin, Rusya ve Angola'daki yatırım ortaklarını ülkemize çekmektedir.


İnsansız hava aracı gibi temsilcilikler yoluyla savunma sanayinde aracılık hizmetleri sunan Grup, yurtiçinde ve yurtdışında değişik ölçeklerdeki pek çok ticari faaliyeti paralel olarak sürdürebilecek yetkinliktedir.


Enerji: Ekşioğlu ailesi tarafından  gerçekleşen birleşmeyle birlikte 10 yılı aşkın süredir yurtiçi ve yurtdışında inşaat, ticaret ve turizm projelerine yatırım yapan Ekba Holding, yetkinlik portföyünü enerji ve savunma yatırımlarıyla genişletmiş bulunmaktadır.


Bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle, enerji, Türkiye için benzersiz öneme sahip iki stratejik alanı simgelemektedir.


Ekba Holding,  enerji sektörlerinde gerçekleştirdiği yatırımlar, sunduğu danışmanlık hizmetleri ve aracılık yaptığı şirket birleşmeleri ile Türkiye'nin global arenadaki varlığını güçlendirmesine destek olmaktadır.


Enerji alanlarında Amerikan, Rus ve Çin menşeli dünyanın alanında lider şirketleriyle kurulmuş konsorsiyumlara dahil olan Grup, yatırımların artmasıyla Türkiye'de gelişimini hızlandıran bu iki sektörde güçlü oyuncular arasında yer almaktadır.


Savunma: Savunma sanayinde yatırımcılar ile diğer paydaşları buluşturan Ekba Holding, insansız hava araçları gibi yüksek askeri teknolojiye sahip donanımların Türkiye temsilciliğine sahip bulunmaktadır. Çinli enerji devi holdinglerle anlaşarak, ortak girişimler gerçekleştiren Ekba Holding, uçak ve gemi üretimi yapacak hacimdeki bu kuruluşlar ile Türkiye ve yurtdışında stratejik yatırımlara önayak olmaktadır.


Türkiye'de gelişmekte olan yerli savunma sanayisinin dünyaya pazarlanması ve yurtdışında bu alanlarda devam eden çalışmalar ile farklı ülkelerde geniş bir portföy oluşturma gayesi güden Ekba Holding, aynı zamanda Beyaz Rusya'da devlet kaynaklı silah üretim fabrikası BSVT'nin Türkiye'deki resmi temsilcisi konumundadır.


Bilişim:  Grubun vizyonumu, sahip olduğu 20 yılı aşkın bilişim güvenlik knowhow’ını  müşterileri ile buluşturan lider bir IT şirketi olmaktır.


Eğitim: Bilgi Güvenliği Eğitimleri ve Mental Force Eğitimleri.Ekba Holding'in tamamlanan inşaat projeleri hangileridir?


Ordu Komutanlığı ile altı yıllık taahhüt hizmeti


Fenerbahçe Orduevi, Harbiye Orduevi, B. Çekmece Subay Orduevi, Maslak Astsubay Orduevi,


Zeytinburnu Askeri Sosyal Tesisleri başta olmak üzere İstanbul'da 8 ayrı lokasyonda bulunan orduevinin restorasyon ve inşaat çalışmaları


Bahsi geçen orduevlerinde depo inşaatları, sosyal tesis binalarının yapımı


Anafen Dershaneleri,


İstanbul Emniyet Teşkilatı ile yapılan inşaat ve taahhüt projeleri


Çeşitli konut ve villa projeleri


Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan'da gerçekleştirilen inşaat taahhüt projeleriEkba Holding'in devam eden inşaat projeleri hangileridir?


Beyaz Rusya Konut Projesi


Beyaz Rusya Persa Polis Otel Projesi


Selen Vadi KonaklarıEkba Holding'in Selen Vadi Konakları projesinin özellikleri nelerdir?

Milliyet Gazetesi’nde 03 Aralık 2013 tarihinde yayımlanan habere göre; Ekba Holding tarafından Bodrum Güllük’te yapılan Vadi Konakları’ndaki evler özel bitkiyle kaplanacak ve bu alanda Türkiye’de bir ilk olacak. Tamamı deniz manzaralı projede konut alanlara VIP hizmet verilecek.


1990’lı yıllardan beri turizm, ticaret, enerji, bilişim ve savunma sektörlerinde faaliyet gösteren Ekba Holding, Bodrum’daki yeni projesine başladı. Bodrum Güllük’te hayata geçirilen Vadi Konakları projesinin dış cephesi özel bitkiyle kaplanacak ve bu alanda Türkiye’de bir ilk olacak.


Projeyi Türkiye’nin ünlü mimarlarından Eren Talu’nun tasarladığını ifade eden Ekba Holding, projeyi VIP olarak hayata geçirdiklerini söyledi. bunun için de Türkiye’nin en iyi mimarlarından biri olan Eren Talu ile çalışmaya karar verdiklerini anlatarak, Türkiye ilk kez bir konut projesinin binalarını bitki ile donatacaklarını vurguladı.


projedeki maliyetin bu nedenle yükseldiğini belirterek, “Projedeki tüm evlerimiz deniz görüyor. Lokasyonumuz çok iyi. Buna ek olarak projeyi farklı kılmak için peyzaj tasarımına önem vereceğiz” dedi. Projenin bölgenin dokusuna ve imar planlarına göre tasarlandığını kaydeden “Vadi Konakları’nın temelini attık. 2015 sonunda teslimleri yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.
Satışlara başladı


Holding yöneticileri, 5 tanesi 324 metrekarelik villa, 30 tanesi de 166 metrekarelik dubleks olmak üzere toplamda 35 bağımsız bölümden oluşan projenin satışlarına başladıklarını açıklayarak, dublekslerin 355 bin euro, villaların ise 690 bin euro’dan satıldığını söyledi.


Projenin bölgedeki yatırımcıların yanı sıra İstanbullu ve yabancı yatırımcıları hedeflediğini ifade eden “Yabancı yatırımcıların da projeye ilgisi var. Özellikle Azeri ve Rus yatırımcılardan talep alıyoruz” diye konuştu.Hayvan oteli bulunuyor


Bodrum’da denize nazır bir arsada yapılan projede helikopter pisti, evcil hayvan oteli, yüzme havuzu yer alacak.

Kapalı ve açık otoparkların yanı sıra özel havuzların bulunacağı villalarda asansör de bulunacak. İç dekorasyonunun da Eren Talu tarafından yapılacağı projede tüm malzemeler özel olarak kullanılacak ve konutlar alıcıların talepleri doğrultusunda dekore edilecek.Cadde’ye yeni konut yapacak


şimdiye kadar çeşitli taahhüt projeleri gerçekleştirdiklerini ve 2005’ten beri de Ataşehir ve Çekmeköy’de konut projeleri yaptıklarını anlatarak, şunları söyledi:


“İnşaat sektöründe butik projeler yapmaya devam edeceğiz. Bu nedenle her lokasyonda olmayacağız. Şehrin merkezi yerlerinde butik projelere yoğunlaşacağız. Bu kapsamda Bağdat Caddesi’nde projelerimiz olacak. Caddebostan ve Fenerbahçe’de eskiyen ve depreme dayanıksız binaları yenilemek istiyoruz. Bu konudaki görüşmelerimiz hak sahipleriyle devam ediyor.“
Ekba Holding iletişim bilgileri nelerdir?


Kültür Mah. Ahmet Adnan saygun Cad. Akmerkez Residence. No:3 Kat:10 ,iç kapı no:520 Etiler/İSTANBUL.

Kısa Adres: AKMERKEZ Residence ,No:3 Kat:10 Kapı No:A1 Etiler/İstanbul

Telefon: +90(212) 282 8383pbx

Fax    : +90(212) 282 8305

http://www.selenvadikonaklari.com

http://www.ekbaholding.com/

E-Mail: info@ekbaholding.com