Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ekim 2018 kira artış oranları yarın açıklanacak!

Kira sözleşmesi Ekim ayında yenilenen kiracılara ne kadar zam gelecek? Ekim 2018 kira artış oranları yarın açıklanacak..


Konut ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında kira sözlemesi yenilenen kiracılara, mal sahipleri senelik olarak zam yapıyor. Kira artış hesaplama kuralı, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanunen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranlarından on iki aylık veriler baz alınarak artış yapılıyor. 


Ancak geçtiğimiz günlerde açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında kira zammının tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre hesaplanacağı hükmü yer aldı.


Son zamanlarda ÜFE oranlarının fazla yükselmesi ve dolayısı ile kira bedelinde yapılan zamların yüksek olması nedeni ile YEP'te enflasyon tedbirleri dahilinde şu hükme yer verildi: 


"Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir." 


Ancak, kira artışını TÜFE'ye bağlayan Yeni Ekonomi Programı 2019 yılı itibari ile geçerli olacak. Dolayısı ile ÜFE'ye kira artışı uygulaması yıl sonuna kadar devam edecek.


2018 Ekim ayı kira artış oranları ise TÜİK tarafından yarın (3 Ekim 2018) saat 10:00'da açıklanacak.


Eylül'de kiraya ne kadar zam geldi?


Eylül 2018 enflasyon oranlarına göre üretici fiyat endeksi on iki aylık ortalamaları yüzde 18,78 olarak belirlendi. Buna göre, sözleşmesi Eylül'de yenilenen kiracılara yüzde 18,78 oranında zam yapıldı. Kira bedeli 1000 lira olan kiracının yeni dönem kirası 1.187,8 lira oldu.

 Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com