Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ekim Alptekin

ABD’de jet motoru üreten Eclipse’nin kurucu ortağı, Türk inşaat sektörünün genç patronlarındandır. Ekim Alptekin, Temmuz 2011’de EA İnşaat’ı kurmuştur.
Ekim Alptekin
EA Group Yönetim Kurulu Başkanı Ekim Alptekin
Ekim Alptekin kimdir?K. Ekim Alptekin, Türk Amerikan Ticaret Odası olarak T.C. Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına faaliyet gösteren Türk Amerikan İşadamları Derneğinin (TABA) Genel Başkanıdır. TABA ihracatı arttırmak ve Türk-Amerikan ticari ortaklığını güçlendirmek için çalışmalar yapmaktadır. Alptekin, Arnavutluk Fahri Konsolosluğu yanısıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) altında faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda 2012 yılında Türk Amerikan Cemiyeti tarafından Genç Toplum Lideri seçilen Ekim Alptekin, 2013 yılında Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’ne seçilen isimler arasında yer alıyor.Ekim Alptekin Utrecht Üniversitesi'nde hukuk ve ekonomi öğrenimini tamamlamıştır. Mezuniyetini takiben Alptekin ABD'ye taşınmış ve Temsilciler Meclisi'nde Uluslararası İlişkiler Komitesi ve farklı uluslararası kurumlarda görev yapmıştır. 1977 Ankara doğumlu olan Alptekin; İngilizce, Hollandaca, Fransızca ve Almanca  dillerini bilmektedir.  


K. Ekim Alptekin, Eclipse Aerospace Inc. ve EA Havacılık A.Ş. dahil olmak üzere havacılık, inşaat (EA Gayrimenkul Geliştirme Inşaat Yatırım A.Ş.) ve turizm (OneColony A.Ş.) alanlarında faaliyet gösteren birçok şirketin kurucusu ve ortağıdır. Alptekin, 2008 yılında yeniden yapılandırılan ABD'li hafif jet üreticisi Eclipse Aerospace Inc. şirketini satın alınmak için EA Havacılık A.Ş.'yi kurmuş ve EA Group’un temellerini atmıştır. Merkezi Albuquerque, New Mexico'da bulunan Eclipse Aerospace Inc.'in kurucu ortağı olarak havacılık sektörüne giren EA Havacılık A.Ş., Amerika da ilk uçak sanayi yatırımı yapan Türk şirketi olma unvanını taşıyor. EA Havacılık, Eclipse Aerospace Inc. ortaklık yapısı içindeki yeri yanı sıra hafif jet sektöründe devrim yaratan Eclipse 500 uçağının Avrupa, Rusya, Türkiye ve Orta Doğu'yu kapsayan geniş bir coğrafyada satış temsilciliğini üstleniyor. Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kurduğu Avrupa'nın ilk Eclipse Aerospace Platin Servis Merkezi ile Eclipse 500 sahiplerine, bakım, onarım ve geliştirme hizmetleri sunuyor.Alptekin, havacılık sektörüne yaptığı yatırımın ardından, 2011 yılında kurulan EA İnşaat şirketiyle İstanbul gayrimenkul sektörüne Kartal Kule ve Beykonak Evleri projeleriyle giriş yaptı (www.eainsaat.com.tr). EA İnşaat, "International Property Awards" tarafından “Avrupa'nın En İyi Mimari Projesi Ödülü”ne layık görülen "Kartal Kule" projesini geliştirmiştir. 
Ekim Alptekin, EA İnşaat’ı ne zaman kurdu?


EA Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Yatırım Anonim Şirketi, 1 Temmuz 2011 günü kuruldu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Ekim Alptekin, Başkan Yardımcısı Murat Öztezel, Yönetim Kurulu Üyesi ise Hakan Gümüş olarak belirlendi. EA İnşaat’ta kimin ne kadar hissesi var?Kamil Ekim Alptekin, Murat Öztezel, Hakan Gümüş, Ümit Mert Akyol ve Erhan Şahinkaya tarafından kurulan EA Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Yatırım Anonim Şirketi, İstanbul Küçükyalı 'da yer alıyor.


50 bin TL sermayeye sahip olan şirketin sermaye dağılımına göre;


49 bin 996 TL 'si Kamil Ekim Alptekin'e,  1 TL 'si Murat Öztezel'e, 1 TL 'si Hakan Gümüş'e, 1 TL 'si Ümit Mert Akyol'a, 1 TL 'si ise Erhan Şahinkaya 'ya ait durumda.


Firmanın iş konusu; Her türlü gayrimenkul yatırım projeleri hazırlanması uygulanması kontrollük ve danışmanlık hizmetleri yapmak ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işleri yapmak olarak belirlendi.Ekim Alptekin hangi haberlere konu oldu? Filo kurmak isterken nasıl uçak şirketi sahibi oldu? (Para Dergisi, Mart 2012)


Diplomat olmak isterken havacı oldu. Türkiye’de hava taksi filosu kurmak isterken ABD’de uçak şirketi satın aldı... Fırsatların Amerika’ya sürüklediği genç işadamı Ekim Alptekin, şimdi ülkesinde de büyüme planları yapıyor...

Ne iş yaptığı sorulduğunda “Bir havayolu şirketinde çalışıyorum” diyor. Evet, Eclipse Aerospace’te çalışıyor, ortağı olarak... Şirketi Amerika’da hafif jet üretiyor. O da sürekli Amerika, Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Türkiye arasında uçarak, daha çok uçak satmaya çalışıyor. Hava taksi kurmak için başlayan havacılık kariyeri onu bir uçak şirketinin sahibi yapsa da bu hayalinden vazgeçmiş değil.


Adı Ekim Alptekin. Henüz 35 yaşında. Aslında Ekim Alptekin adını ilk kez 2007 yılında, Atasay’ın sahibi Cihan Kamer’le birlikte kurdukları Myjet firmasıyla duymuştuk. Myjet, Türkiye’de bir hava taksi filosu kuracaktı, olmadı. Yine de bu hamle Alptekin’in kariyerine başarısız bir girişim olarak yazılmadı. Çünkü Alptekin, dünyanın ilk hafif jet üreticisi Eclipse Aviation’ı satın alarak yoluna devam etti.


İstanbul’a gelişinde görüştüğümüz Alptekin, İzmir’de doğup Hollanda’da büyüyen bir Türk çocuğunun nasıl uluslararası çapta bir işadamına dönüştüğünün hikayesini anlattı...


Özgeçmişinize bakınca ilk işinizin ABD Temsilciler Meclisi’nde olduğu görülüyor. Diplomat olmak için başlanmış bir kariyer nasıl işadamlığına dönüştü?


Uluslararası hukuk okudum. Amacım avukatlık yapmaktı. Ama uluslararası ilişkilere ve gurbette olmanın etkisiyle Türkiye’ye çok meraklıydım. Irak savaşı başlamadan hemen önce ABD’de Temsilciler Meclisi’nde bir Türkiye Masası açıldı ve oraya ABD vatandaşı olması gerekmeyen, İngilizce ve Türkçeye hakim genç biri aranıyordu. Geçici bir kadroydu. Araştırma görevlisi olarak çalışacaktım. Başvurdum ve beni işe aldılar. “Herhalde başka bir başvuru olmadı” diyorum. Çünkü o kadar tecrübesizdim ki... Bu görevle birlikte hem Türkiye hem de ABD deneyimi edinmiş oldum. Daha sonra Hollanda AB dönem başkanıyken, Hollanda Meclisi’nde yine Türkiye’yle ilgili çalışma fırsatı buldum. Ama bunlar hep geçici görevlerdi ve bitti. Aslında bende küçüklüğümden beri bir girişimci ruhu vardı...


Anneniz de babanız da öğretmenmiş. Bu girişimcilik ruhu nasıl gelişti?


Evet, memur çocuğu imkanlarıyla büyüdüm. 4 yaşında Hollanda’ya gitme nedenim babamın Dışişleri’nde danışman olmasıydı. Ailem ben üniversitedeyken İzmir’e döndü. Ben memur çocuğuydum ama okuduğum okulda babaları işadamı, yönetici olan pek çok arkadaşım vardı. Bizim ailede para sanki ayıp bir şeymiş gibi algılanırdı. Ama ben onları gördükçe bir şey üretip para kazanma konusunda motive oldum. Tabii uzun vadede bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyordum. Gidişat beni Hollanda’da siyasete yönlendiriyordu ama küçük küçük girişimlerim hep oldu. İlk girişimim üniversite barını yaptırıp işletmek oldu. Hâlâ fotoğrafım orada asılıdır. Daha sonra AB raporlarında, Türkiye’nin yaptığı alımlardaki eksikliği görünce bu alana yöneldim. Türkiye bazı teknik imkanları çok pahalıya satın alıyordu. Bilgi eksikliğinden dolayı eski makineleri yeni fiyatına alıyordu. Mesela Emniyet’in helikopterine kamera alınacaktı, biz temin edip satış sonrası hizmet verdik. Yıl 2006’ydı. Bu iş bana Türkiye’de bir ofis imkanı sağladı...


Hemen ardından havacılık sektöründe karşımıza çıktınız. Bu hızlı geçiş nasıl oldu?


Erkek çocukların hayalleri bellidir. Bunlardan biri de hava kuvvetlerinde savaş pilotu olmaktır. 16 yaşında gözlük takmaya başlayınca ilk tepkim “Hay Allah, pilot olamayacağım” oldu. Ama bu işte, 16 yaşında sona eren pilotluk merakımdan daha fazla Eclipse’e ilişkin okuduğum dergiler etkili oldu. Bazıları “Öyle bir pazar yok” diyordu ama ben Eclipse’de o pırıltıyı gördüm. Tabii o yıllarda böyle bir şirkete sahip olmak  uzaktan yakından aklımdan bile geçmemişti. Sadece “Acaba bu uçakların Türkiye’yle ilgili haklarını alabilir miyiz” diye düşünmüştüm. Ortakları arasında daha önce tanıştığım Hollandalı Roel Pieper’ın (Compaq’ın eski CEO’su, Google’ın ilk yatırımcılarından) olduğunu gördüm ve ona ulaştım. Başta Türkiye temsilciliğini almayı düşünüyordum, Eclipse 500’leri tanıdıkça Türkiye’de bir hava taksi kurulabileceğini gördüm. İlk olarak bir uçak almam gerekiyordu. Bunun için de finansman lazımdı. Bazı işadamlarıyla görüşmeye başladım ve Cihan Kamer, vizyon sahibi bir işadamı olarak bu işe inandı. 120 uçak siparişi verdik ve ilk uçağı teslim alıp işe başladık. Ama sonra sıkıntılar başladı. Büyük alıcıydık ama şirketle doğru dürüst bağlantı kuramıyorduk. Meğer Eclipse’in ortakları arasında bir anlaşmazlık yaşanıyormuş ve bu anlaşmazlık şirketin iflasına kadar vardı.


Ve siz bu iflası fırsata çevirdiniz...


Evet. Bu işe çok inandığım için iflasın ardından açılan ihaleye girmeyi hedefledim. 120 uçak için yatırdığımız depozitonun karşılığında yönetimde gözlemci olma hakkı almış ve süreci çok yakından izlemiştim. 2 bin 800 kişi işten atılmıştı. Şirket krizin tam göbeğindeydi ama sorun kriz değil, ortakların anlaşmazlığıydı. Eski ortaklara ihaleye girme yasağı getirilince ben de Mason Holland adlı bir yatırımcıyla birlikte ihaleye girdim ve kazandık. Şirketi Ağustos 2009’da sadece bina, birkaç güvenlik ve temizlik görevlisiyle birlikte devraldık. Geçen yıl da Sikorsy hissedarımız oldu.


Şirket üretime geçebildi mi? Çalışmalarınız nasıl gidiyor?


Şu anda eskiden hatta var olan uçakları tamamlıyor ve devrediyoruz. 2 yılda 18 uçak teslim ettik. Yeni üretim uçaklar 2013’te başlayacak. Hedefimiz önümüzdeki yıl yeni modelimiz Eclipse 550’den 100 adet üretmek. Ardından 500’e çıkarmak istiyoruz. Sonraki yıllar için de 1.500 uçak üreten bir şirket olmayı hedefliyoruz.


Türkiye’de kurduğunuz bakım merkezi ne durumda?


Şu anda 5 uçak burada bakımda. Genelde üreticiler bugüne kadar Avrupa’yı tercih etmiş. Oysa lokasyon, işçilik, lojistik yönetimi açısından Türkiye uçak bakımı için çok uygun bir ülke. Böyle yatırımları almayı hak eden bir ülke. Herhalde Türkiye’de bakım yapan ilk üretici biziz. Merkezimizde şu anda 8 kişi çalışıyor ama bu sayı artacak. Kurumsal kültürlerin kaynaşması için ABD’den buraya teknisyen getireceğiz. Ayrıca Türkiye’den de öğrencileri oraya göndereceğiz. Benim hayatımı zıplatan deneyimi onlar da kazansın istiyorum.


Hava taksi filosu kurmak isterken uçak şirketi sahibi oldunuz. Bundan sonraki planlarınız nedir?


Türkiye’de düşündüğüm anlamda hava taksi hâlâ eksik. Bu fikirden vazgeçmiş değilim. Seabird Air başladı ama bu iş Türkiye’de çok gelişecek. Türkiye’de şu anda 60 tane hava taksi şirketi var görünüyor. Çünkü aldığınız uçağı işletmek istiyorsanız mevzuat gereği hava taksi ruhsatı almanız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Seabird gibi şirketler artacak, 700 metrekarelik havaalanları kurulacak. Benim hayallerimde 100 uçaklık bir hava taksi şirketi var. İkinci hedefim de Eclipse Aerospace’in 2008’de ulaştığı 3 bin uçaklık pazarı yakalamak.


Türkiye’de Eclipse jetlerine ilgi nasıl? Siz ortak olduktan sonra satışlarda artış oldu mu?


Fabrikanın ortağı olarak elbette Türkiye pazarına ağırlık vermeye başladık. Ancak Türkiye kotayı dolduramıyor, işler yavaş gidiyor. En büyük hayallerimden biri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık’ın ana uçağının yanına bir de Eclipse 550 alması. Eclipse 500, 2 bin kilometrelik uçuş yapabiliyor ve havada 3 saat kalabiliyor. Örneğin, İstanbul’dan Münih’e aktarmasız gidebiliyor. Çift jet motorlu olduğu için uçuşları çok rahat.


Şu anda Türkiye’de kimler Eclipse 500 kullanıyor?


Cihan Kamer ve Sinan Gürsoy’ü örnek verebilirim.


Mason, Türkiye’yi petrol zengini sanmış!..


Ekim Alptekin, doğru zamanda doğru yerde bulunmanın önemini anlatırken, kendiyle ilgili yanlış algıların bazen nasıl işine yaradığını da şöyle aktarıyor: “Ortağım Mason Holland ile aslında ihaleye ayrı ayrı giriyorduk. Mason, Türkiye’yi bilmediği için petrol zengini bir ülke sanıyormuş. Çok param olduğunu düşünerek bana anlaşma teklif etti. Oysa o benden çok zengin bir adam. Bir de Cihan Kamer, uçakları alamayınca bu işten vazgeçti ama arkamda onun gücü var sanıyorlardı.”


Kartalkule’yi yeni projeler izleyecek


Ekim Alptekin’in havacılığın yanı sıra Türkiye’deki diğer işi inşaat. Türklerin uçak yerine daha çok emlak aldığını gören Alptekin, bu alanda yer almaya karar vermiş. Ekim Alptekin’in ad ve soyadının baş harflerinden oluşan EA İnşaat, halen İstanbul Kartal’daki Kartalkule’nin yapımını sürdürüyor. Alptekin, bu ödüllü projeye çok güvendiğini ve bu işte iddialı olduğunu vurguluyor.


Ekim Alptekin, inşaat firması bolluğuna karşılık gayrimenkul geliştirici sayısının azlığına dikkat çekiyor. Bu doğrultuda yeni projeler geliştirdiklerini belirtiyor. Alptekin, EA İnşaat’ın bundan sonraki projesinin yine Anadolu Yakası’nda, ancak bu kez Boğaziçi sırtlarında olacağının ipuçlarını veriyor.TABA/AmCham’in Yeni Başkanı Ekim Alptekin (Hürriyet Gazetesi, Haziran 2012)


Türk Amerikan Ticaret Odası olarak faaliyet gösteren Türk Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA/Amcham) 2 Haziran Cumartesi günü yapılan genel kurulda derneğin yeni genel başkanı Ekim Alptekin seçildi.


Bir süredir TABA Başkan Yardımcısı olarak görev yapan işadamı Ekim Alptekin, görevi Uğur Terzioğlu'ndan devralırken "Üyesi bulunduğum TABA/AmCham Derneğinin başkanlığına seçilmiş olmaktan büyük onur duyuyorum. Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, artık iki ülke arasındaki yarım yüzyılı aşan dostluğunun belkemiğidir," dedi.


Uzun süredir ikili ilişkilerinin ekonomik-politik lobi ayağında aktif olan Alptekin, aynı zamanda merkezi Albuquerque'de olan Eclipse uçak fabrikası, EA Havacılık ve EA İnşaat'ın kurucularından.


Başkanlık koltuğunu Uğur Terzioğlu’ndan devralan Alptekin, böyle bir göreve getirilmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek: “Sayın Terzioğlu başkanlığında tüm TABA/AmCham üyelerine bugüne dek ikili ilişkilere katkıları nedeniyle içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonraki dönemde de önceki başkanımız Uğur Terzioğlu’nun ve tüm TABA/AmCham camiasının yanımda olacağına inancım sonsuz” dedi.


Amerika’da sanayi yatırımı yapmış az sayıda Türk işadamından biri olan Ekim Alptekin, başkanlık hedefini "Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin çeşitlenerek, İstanbul'daki dev iş kulelerinden Anadolu'nun yükselen şehirlerine kadar her anlamda ekonomik bir dinamizm sürecine girmesi" olarak tanımladı.


Ekim Alptekin başkanlığındaki ilk TABA/AmCHAM toplantısı yeni yönetim kurulunun da katılımıyla haziran ayı içinde gerçekleşecek.


ABD’nin ‘jet ortağı’ emlakta Kartal’dan kanatlandı (Milliyet Gazetesi, Eylül 2011)


Jet üreticisi ABD şirketinin Türk ortağı EA Group, gayrimenkul sektörüne giriş yaptı. Mekânı Kartal olarak seçen şirket, projeyle kartal silüetindeki mimari kadar enerji kontrolüyle de adından söz ettireceğe benziyor. 


Dünyada seri olarak üretilen ilk çift motorlu jet olarak nitelendirilen Eclipse 500’ü üreten Eclipse Havacılık şirketinin Türk ortağı EA Group,  EA İnşaat’ı kurarak gayrimenkul sektörüne İstanbul Kartal’dan giriş yaptı. Firmanın ilk projesi olan Kartal Kule, kartalı andıran kanatları kadar kattaki tüm dairelerin birleştirilecek kadar esnek planlanması ve tüm birimlerin kendi enerji sarfiyat kontrolünü ve planlamasını yapabilme özelliklerine sahip.


Bu şehirde fırsat var


Henüz 16 yaşında iş hayatına atılan, şu anda sadece 33 yaşında olan EA Group ’un Yönetim Kurulu Başkanı Ekim Alptekin, bu girişimle havacılık sektöründeki başarılı çalışmalarını gayrimenkulde de tekrarlamak istediklerini söyledi. Projelerinin Kartal Kule ile sınırlı kalmayacağını, arsa satın alarak yeni projeler gerçekleştireceklerini açıklayan Alptekin, İstanbul’un potansiyelinin altını çizerek şöyle konuştu:


“Bu şehir, ciddi fırsatlar sunuyor.  İstanbul, Dubai gibi bir gelişim gösteriyor. Uzun zamandır İstanbul’da doğru projeyi bekliyorduk. Arayışlarımız sonucunda üzerinde matbaa olan arsayı satın aldık ve şimdi 80 milyon dolarlık Kartal Kule projemizi hayata geçiriyoruz” açıklamasını yaptı.


Projenin bölgenin simgesi haline gelmesini beklediklerini vurgulayan Alptekin, “En iyi olması için gerekli özeni gösteriyoruz. Mesela 4 metre tavan yüksekliğiyle standart tavan yüksekliği olan projelere göre  çok daha fazla ferahlık sunuyoruz.  Bu bizim ilk projemiz ve bundan sonraki projelerimiz için de bir referans olacak” diye konuştu.


Yoğun ilgi var


Ekim Alptekin, metrekaresini 4.500 liradan satışa sundukları projede fiyatların 260 bin lira ile 600 bin lira arasında değiştiğini belirterek, “Bölge rayiçlerine göre uygun fiyatlardan satışa çıkıyoruz. Konut ve ev-ofislerden oluşan projemizde gelişen bölgenin ihtiyaçlarına karşılık vermeyi planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Projeye yoğun bir talep geldiğini dile getiren Alptekin, ”Lokasyonu, konsepti iyi olan bir projenin başarılı olmaması mümkün değil. Bizim projemiz de ilgi görüyor. Arsanın bize ait olması da alıcılara güven veriyor” diye konuştu.


Kartal’a benzeyen TASARIM


5 bin 200 metrekare arsa üzerinde toplam 32 bin metrekare inşaat alanından oluşan Kartal Kule’de toplam 205 birim  yer alıyor. Adalar ve deniz manzarasına sahip olan proje, 22 katta 100 metre olarak tasarlandı. İnşaatında kasım ayında başlanacak ve 24 ayda tamamlanacak Kartal Kule’nin çarpıcı özellikleri ise şöyle:


KARTAL MİMARİSİ Projenin  önemli özelliklerinden biri, süzülerek uçan bir kartalı andıracak şekilde tasarlanmış olması. Bu arada proje, dünyanın gayrimenkul alanında prestijli ödüllerinden biri olan International Property Awards’tan Avrupa Gayrimenkul Ödülü’ne de layık görüldü.


ESNEK PLAN Kartal Kule, istenildiğinde kattaki tüm dairelerin birleştirilerek tek daire haline getirilebileceği şekilde tasarlandı.


KAT BAHÇELERİ Projede yer alan 205 birimin kendine ait teras ve kat bahçeleri bulunuyor.


MAKSİMUM ENERJİ KONTROLÜ Enerji verimliliği projenin bir diğer önemli özelliği. Enerji kaybı yaşatmayan bir bina olmayı hedefleyen Kartal Kule’de tüm birimler kendi enerji sarfiyat kontrolünü ve enerji planlamasını  yapabilecek şekilde tasarlandı. Bu sayede ısıtma, soğutma, havalandırma gibi ortak giderlerde maliyet yönetim sistemi ile her birim sadece kullandığı kadar ücret ödeyecek.


Türkçe isme teşekkür


Projenin mimarı Ömer Çamoğlu da, yatırımcılara projeye Türkçe isim verdiği için teşekkür ettiğini belirterek, projenin Kartal kentsel dönüşüm alanının hemen yanında önemli bir lokasyonda bulunduğunu söyledi. Çamoğlu, projenin 30 metrekareden 600 metrekare arasında ihtiyaçlara cevap verebileceğini belirterek, kentsel dönüşümün zorunlu olduğu İstanbul’da Kartal Kule’nin önemli bir misyon üstlendiğini kaydetti.Ekim Alptekin ve EA İnşaat iletişim bilgileri neler?EA GAYRİMENKUL GELİŞTİRME İNŞAAT YATIRIM A.Ş.


Adres: Aydınevler Mahallesi İnönü Caddesi No 26 Küçükyalı Maltepe İstanbul


Telefon: 0 (216) 519 78 80     


Faks: 0 (216) 519 78 84


Web Adresi: www.eagrup.com
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı