Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ekrem İmamoğlu'ndan İncirli-Beylikdüzü Metro Hattı müjdesi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü halkının uzun süredir beklediği İncirli-Beylikdüzü metro hattı için çalışmaların başlayacağını müjdeledi.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde bir dizi ziyaret gerçekleştirerek incelemeler yaptı. İncelemeler sırasında İmamoğlu'na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Milletvekilleri Turan Aydoğan, Emine Gülizar Emecan ve Eren Erdem eşlik etti.

Beylikdüzü Belediyesi'nde yer alan habere göre; incelemeler esnasında açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İncirli-Beylikdüzü metrosu için müjde verdi. İmamoğlu, açıklamasında, “Beylikdüzü için çok güzel işler yapacağız” dedi ve “Bizden önceki dönemde CHP belediyelerinin olduğu yerler ile Ak Parti’li belediyelerin olduğu yerler arasında kişi başı Büyükşehir’in yaptığı yatırım bedeli 1 e 3 oranındaydı. Biz söz veriyoruz, Genel Başkanımızın da talimatıyla İstanbul’un bütün ilçelerine, hangi partiye oy verirse versin eşit hizmet götüreceğiz. Ancak bu bölge çok ihmal edildi, yaklaşık 18 yıldır metro sözü verilen bir yer burası. İnşallah İncirli Beylikdüzü metro hattını harekete geçireceğiz" şeklinde konuştu.

 Ekrem İmamoğlu

Daha önce eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş; kapasitesinin çok üzerinde kullanılması sebebiyle aşırı yoğunluğun olduğu Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattını rahatlatmak amacıyla 2012'de aynı güzergaha metro yapılması projesini gündeme getirmişti. 

2015'te yapılan protokollerle bu kapsamda planlanan Yenikapı-İncirli Metro hattı ve İncirli-Sefaköy Metro hattının yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredildi. Sefaköy-Beylikdüzü arasındaki metro hattının yapım işi ise İBB'ye devredildi. Fakat bugüne dek metro hatlarının yapımı başlamamıştı. 

İBB'nin yeni yönetimi görev başına geldiğinde yaptığı değerlendirmede, projelendirme çalışmaları devam eden Beylikdüzü-Sefaköy hattının uzatılarak Beylikdüzü-Sefaköy- İncirli şeklinde yapılmasının İstanbul ulaşımı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından daha olumlu sonuçlar vereceği kanaatine vardı.

Bunun üzerine İBB Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, 13 Ağustos 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'na başvuruda bulundu ve hattın uzatılması ve yapımının İBB'ye devredilmesi için protokol yapılmasını istedi. Talep yazısında, hattın uzatılması ile İncirli'de 3 raylı sistem hattı ile entegrasyon sağlanabileceği ve bakanlığın üstlendiği İncirli-Yenikapı metro hattı yapılana dek Avrupa yakasının ulaşımının önemli ölçüde rahatlayacağı ifade edildi. 

Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattının; yolculuk değerleri, fizibilite etüdü, işletmesel senaryolar doğrultusunda kesintisiz ve yolcu aktarması olmadan tek bir hat olarak işletilmenin uygun olacağına dikkat çekildi. 

Bakanlığın da uygun görmesi halinde bu konuda 2015 tarihli protokole ek olarak yeni bir protokol yapılması talebinde bulunuldu. 

İBB'den edinilen bilgiye göre talebin uygun görülmesi halinde İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü hattı ve bu hattan Esenyurt'a bir bağlantı hattının yapımına 2021'de başlanması hedefleniyor.