Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Elektrik puant saatleri!

Elektronik saatler ile ölçüm çok zamanlı tarife üzerinden yapıldığı için ucuz tarifeden yararlanılabiliyor. Peki, elektrik puant saatleri nelerdir?


Elektrik puant saatleri!


Elektrik, elektronik ve mekanik olmak üzere iki farklı saat ile ölçülebiliyor. Mekanik saati kullanan kimseler, tek tarife üzerinden faturalandırılıyor.


Ancak elektronik saatler ile ölçüm çok zamanlı tarife üzerinden faturalandırma yapılıyor. Bu tarifede tüketimlerinizi, düşük tarife olan Gece’ye kaydırdığınız zaman ucuz tarifeden yararlanma şansınız bulunuyor. 


Buna karşın mekanik sayaçta bu opsiyon bulunmuyor. Elektronik sayaçlar hafızalarında 1 senelik tüketim bilgilerini tutabiliyor.


3 zamanlı tüketim değerlerini gösterebilen elektronik sayacı olmayan abonelerin bu tarifeden yararlanabilmek için bu özelliğe sahip sayaç temin etmesi gerekiyor. 


Elektrik puant saatleri


T1:(06:00 - 17:00) arası gündüz, normal tarife; analog sayaçlarda hesaplanan toplam tüketime  uygulanan fiyat uygulanır.

 

T2:(17:00 - 22:00) arası puant pahalı tarife; analog sayaçlarda hesaplanan toplam tüketime uygulanan fiyatın 1.5 katı uygulanır. 


T3:(22:00 - 06:00) arası gece ucuz tarife; analog sayaçlarda hesaplanan toplam tüketime uygulanan fiyatın yarısı uygulanır.


3 zamanlı tarifeden yararlanmak için en yakın BEDAŞ Müşteri Hizmetleri Merkezi’ne yazılı olarak başvurmanız gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com