Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Elmadağ - Şişli- İstanbul

Elmadağ Caddesi üzerindeki semttir. Elmadağ, Şişli İlçesi İnönü Mahallesi sınırları içinde kalmaktadır. Divan Oteli, Ritz Carlton Oteli, Süzer Plaza, Avustralya Başkonsolosluğu ve Surp Agop Hastanesi gibi önemli yapılar Elmadağ’dadır.Elmadağ - Şişli- İstanbul

Elmadağ, Şişli, İstanbulElmadağ Semti nerededir?


Elmadağ, İstanbul'un Avrupa yakasındaki ilçesi Şişli’de bulunan bir semttir. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, idari olarak İnönü ve Harbiye mahalleleri arasına yayıldığı söylenebilir. Taksim Meydanı ile Harbiye semti arasında yer alır ve semtin ana aksını Elmadağ Caddesi oluşturur.Elmadağ Caddesi nerede?


Taksim'den Şişli'ye doğru giderken Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Surp Agop hastanesini geçtikten sonra sol taraftan başlayan ve Eskişehir ile Yenişehir Mahalleleri arasında kalan Dolapdere Caddesi'ne kadar uzanan caddedir. 500 metre uzunluğundadır. 


Yüzyıllık Arif Paşa Apartmanı, Elmadağ Caddesi üzerindedir.Elmadağ semtindeki önemli binalar hangileridir?


The Ritz-Carlton, Divan Oteli, Süzer Plaza, Avustralya Başkonsolosluğu  ve Surp Agop Vakfı Hastanesi, Elmadağ’da yer almaktadır.Elmadağ hangi haberlere konu oldu?


Şancity için düğmeye basıldı (Para Dergisi, 19 Temmuz 2012)


1987 yılında yanan Şan Tiyatrosu dahil vakfın İstanbul Elmadağ'da 15 dönümlük arazisi bulunuyor, şimdi burada Şancity adıyla bir proje planlanıyor


Azınlık vakıflarına ait malların iade süreci başladı. İlgili vakıflar, şimdiden mallarını nasıl değerlendireceklerinin hesabını yapıyor. Gerçi şimdi bahsedeceğimiz azınlık vakfının mallarını geri almak gibi bir derdi yoktu. Ancak yıllardır bir projenin hayalini kuruyorlardı. Nihayet bu proje için start verildi.


Evet, Ermeni Katolik Surp Agop Hastanesi Vakfı'ndan bahsediyoruz.


1987 yılında yanan Şan Tiyatrosu dahil vakfın İstanbul Elmadağ'da 15 dönümlük arazisi bulunuyor, şimdi burada Şancity adıyla bir proje planlanıyor. 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezi, kültür ve kongre merkezinden oluşacak proje için vakıf yönetimi yıllar önce Vizzion Europe ile el sıkışmıştı. Vizzion Europe, merkezi Belçika'da bulunan ünlü Türk mimar Şefik Birkiye'nin şirketi. Vakıf yönetimi, söz konusu araziyi 44 yıllığına yap-işlet- devret modeliyle Birkiye'ye vermişti... Öğrendiğimize göre proje artık iyice olgunlaşmış. Hatta vakıf, kendi yayınları kanalıyla cemaatine yakında inşaatına başlanacağı bilgisini vermeye başlamış. Bu arada proje alanında bulunan 50'ye yakın kiracının tahliyesi de neredeyse tamamlanmış.


Vizzion Europe, mevcut hastaneyi son deprem yönetmeliğine göre yenileyecek, 50 yatak ilave edecekmiş. Mevcut huzurevi de yıkılıp yeniden inşa edilecekmiş. Yine Surp Agop Hastanesi Vakfı'nın arazisine dahil olan tarihi Sıraevler ise restore edilecekmiş. Restorasyondan sonra alt katları ticari ünite, üst katları ise ofis olacakmış. Halen Sıraevleri'nde yaşayanlar Şişli'de yapılan yeni bir apartmana taşınacakmış.


Şancity'de yapılacak yeni oteli hangi grubun işleteceği de netleşmiş: Özbek Turizm'in sahibi olduğu Point Oteller Grubu. 221 odalı otelle birlikte tüm yatırımların 200 milyon dolara mal olacağı ve 2014'te tamamlanacağı da bize ulaşan bilgiler arasında...Elmadağ Caddesi’nin posta kodu kaçtır? 


Elmadağ Caddesi posta kodu şöyledir; 34373Elmadağ Caddesi’nin yer aldığı İnönü Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Muammer Şen  

Adres: Çimen Sok. No:115 D:2 Elmadağ, Şişli, İstanbul

Tel: +90 212 233 58 37