Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Elmalı Kent Ormanı

İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçesi Beykoz’da hayata geçirilecek olan park projesidir. Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park projesiyle bölgeye 7 mesire alanı kazandırılacak.




Elmalı Kent Ormanı

Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park projesi



Elmalı Kent Ormanı projesi nedir?



Yemyeşil doğaya sahip Beykoz, Başbakanlığın talimatıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulanacak “Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park” Projesiyle, 8 milyon metrekarelik devasa bir park alanı kazanıyor.



Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park projesinde neler olacak?



Beykoz Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin 7 bölgesi ve 81 ilinden esinlenerek hazırlanan şehir ormanı Beykoz'un turizm vizyonunu güçlendirirken, ziyaretçilere doğayla iç içe huzur dolu bir ortamda piknik, spor, dinlenme ve birçok aktiviteyi birarada yapma imkanı sunacak.


Açıklamada, sosyal tesisleri Anadolu'nun geleneksel kültür öğelerini yansıtan Elmalı Kent Ormanı'nda piknik, dinlenme ve spor alanları kurulacak. İstanbullular, şehrin gürültü ve karmaşasından uzak, nefes alıp dinlenebilecekleri bakımlı bir Ormana kavuşacak.



Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park projesinde kaç mesire alanı olacak?



Ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanda birbirinden güzel, Gülistan, Lalezar, Sümbül, Gelincik, Menekşe, Çiğdem ve Karanfil adı verilen 7 mesire alanında, restoranlar, kafeler, sergi alanları, mescitler, çeşmeler, spor alanları, sosyal tesisler ve otopark yer alıyor. Yöresel etkinlik ve şölenler için de kullanılacak alanda yer alan yöresel market ve pazarlarda organik ürünler satılacak. 7 farklı konseptin hakim olduğu kent ormanında yılın belirli günlerinde mesirelerin taşıdığı konsepte uygun festivaller düzenlenecek.



Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park başka bölgelerde de uygulanacak mı?



Başbakanlık tarafından yürütülecek kent ormanı projesi kapsamında bir orman da Avrupa Yakası'nda Alibeyköy'e kurulacak. 



Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge 7 Park projesi ne zaman bitecek?



Projenin 2 sene içerisinde tamamlanması bekleniyor.