Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emekevler mahallesi - Ataşehir - İstanbul

Ataşehir'de bir gecekondu mahallesidir. Belediye, mahalleyi toplu konut alanı yapmak istiyor ama; mahalle halkı direnişte.Ataşehir Belediyesi, Emekevler'deki 410 gecekondu sahibini ayda 100 TL'ye lüks konut sahibi yapacağız diyor.

Emekevler mahallesi - Ataşehir - İstanbulİstanbul'un yeni yerleşimlerinden biri olmasına rağmen gecekondu problemine çözüm bulmak için kentsel dönüşüme hazırlanan Ataşehir'de belediye dönüşüme ilk olarak kendi arazisinde başlamak istiyor. 


Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Atatürk Mahallesi üzerinde bulunan ve araziye dağılan 410 gecekonduyu kaldırarak yerine yapacakları 632 dairelik lüks projeyle bölgedeki dönüşümü başlatacaklarını söylüyor. Projedeki 410 dairenin gecekondu sahiplerine verileceğini, kalan dairelerin ise belediyeye ait olacağını ve satışa çıkarılacağını belirten İlgezdi, Ramazan'dan sonra bölgede yıkıma başlayacaklarını söylemişti ama, olmadı. (Temmuz 2013)İlgezdi, Emekevler projesinde hak sahiplerinin yüzde 80'iyle anlaştıklarını savunuyor.

Bu projede hangi metrekarede evi olursa olsun tüm hak sahiplerine 114 metrekarelik dairelerden vereceklerini bildiriyor. Ama ikna edici bulmayanlar var:"Bu projede işgalci durumunda olan gecekondu sahiplerini buradan çıkarabilirdik. Ancak biz 'dönüşümü yerinde gerçekleştirelim' ilkesinden yola çıktık. Kötü bir görüntü oluşturan gecekonduların yerine çağdaş yapılar yapalım dedik." 


Emekevler projesinde hak sahipleri 20 yıl sabit olarak ayda 100 TL ile lüks konutlardan ev sahibi olabilecek. Projede gecekondu sahiplerine giriş katları hariç diğer daireler arasında kura çekilerek teslim yapılacak. Belediyenin projesini Grey Yapı adı verilen bir konsorsiyum yapacak. Projenin hemen altında ise ev sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak bir alışveriş merkezi yer alacak. Belediye, 55 bin metrekarelik arazi üzerinde yapılacak bu projenin yanına da 110 bin metrekarelik dev bir yeşil alan yapacak. (Ağustos 2013)


Kentsel dönüşüm projelerinin devam edeceğini söyleyen İlgezdi, "Ancak belediyemizin plan sıkıntısı var. 1/5 binlik planlarımız henüz yok. Bu da dönüşümün önünde engel. İlçe belediyelerinin yetkili olması gerekiyor" diye konuşuyor. 


BAŞKA İTİRAZCILAR DA VAR

Emekevler mahallesi - Ataşehir - İstanbulHazine arazisi işgal edilerek yapılan gecekonduların bulunduğu Emekevler bölgesinde 1400 ‘lüks’ konut yapılıyor. Araziye komşu Emlak Bankası Blokları sakinleri, inşaatın yeşil alanı, altyapıyı tahrip edeceği ve evlerinin önündeki sokağın bulvara dönüşeceği kaygısıyla projeye tepkili.


Emekevler projesinin başlaması, komşu site sakinlerini de teyakkuza geçirdi. 30 yıl önce hazine arazisi işgal edilerek yapılan gecekondular yıkılıp yerine yeni konutlar inşa edilecek. Ancak plansızlığın faturasını bir kez daha planlı kent ödeyecek gibi görünüyor.


Emekevler kesimi, Ataşehir Uydukent projesinde yeşil alan olarak planlanmış, ancak gecekondular boşaltılamadığından, Ata Bloklarına 2‘şer kat daha atılarak proje revize edilmişti. Yerel yönetimlerin oy kaygısıyla tapu tahsisi yaptığı bölge şimdi planlı yapılaşmaya kavuşuyor.


Ancak hafriyat çalışmalarının Ataşehir Bulvarı’ndan yapılması, satış ofisinin komşu sitenin alanına taşması, Ataşehir Bulvarı’yla Dicle Caddesi’nin genişletilerek yeni konut bölgesine bağlanacak olması, çevre sakinlerinin tepkisini çekti.


Emekevler projesinin başlaması üzerine, 55 Ada (Manolya 1) sakinleri bir araya gelerek gelişmeleri değerlendirdi. Komşu site yöneticileriyle, Atatürk Mahallesi Muhtarı Leyla Yeşim Şaylan’ın da katıldığı toplantıda, 55 Ada Yönetim Kurulu Başkanı Metin Cafri, üye Hikmet Kuru, Denetçiler Hıdır Güneri ile Hasan Özgüler site sakinlerine bilgi verdi.


Toplantıyı yöneten Denetçi Hıdır Güneri, inşaatın sitenin alanına tecavüz ettiğini, hafriyatın Ataşehir’in içinden taşındığını, sitenin ortasından daha önce yüksek gerilim hattının geçtiği alanın yol yapılacağını iddia ederek, Ataşehir Belediyesi’ni suçladı.


Toplantıya katılan Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü personeli Harita Mühendisi Ramazan Samancı, iddialara yanıt vererek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kaldırılan enerji nakil hatlarının altından yol geçmesinin söz konusu olmadığını belirten Samancı, Dicle Caddesi’yle, 1. Cadde’nin 18 metreye genişletilerek Emekevler’e bağlanacağını söyledi. Samancı, kaldırılan havai hatların geçtiği yerin mülkiyetinin de TEDAŞ’a ait olduğunu ve imara açılabileceğini ifade etti. (Ağustos 2013)


BARİKATLAR


Ataşehir’de Emekevler gecekondu sakinleri, belediyenin yıkım yapacağı haberine karşı gecekonduların bulunduğu alanın çevresine barikat kurup nöbet tuttu.


Yaklaşık 200 kişilik grup gece saatlerinde gecekonduların bulunduğu bölgeye çıkan sokaklara barikat kurup nöbet tuttu. Gece boyunca bekleyişlerini sürdüren gecekondu sakinleri bir barikatı da ateşe verdi.Polis gruba tazyikli su ile müdahale etti. 


Ataşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri yıkım için evdekileri zor kullanarak dışarı çıkardı. Bu sırada 2 küçük çocuk da aileleri ile zabıta arasındaki arbede de kaldı. Zabıta ekiplerinin küçük bir çocuğu iterek uzaklaştırdığı görüldü.Ev sahibinin ise bu iki çocuğu kollarından tutarak zabıtaya doğru fırlattığı fark edildi. Arbede arasında kalan çocuklar gözyaşlarına boğuldu. (Ağustos 2013)