Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi?

Emlak Vergisi ilk taksit dönemi 31 Mayıs'a kadar devam ediyor. Vergi için ikinci taksitler Kasım ayı içerisinde ödenecek. Peki, emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi?


Emlak Vergisi ilk taksit dönemi 31 Mayıs'a kadar devam ediyor. Vergi için ikinci taksitler Kasım ayı içerisinde ödenecek.


1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisinden bazı kimseler muaf tutuluyor. Muafiyet için bazı koşullar aranıyor. Muafiyetten yararlanmak için 200 metrekareden küçük tek bir meskene sahip olmak gerekiyor. Böyle bir konuta sahip olan kimseler, geliri olmamaları halinde vergiden muaf olabiliyor.


Emlak vergisi muafiyetinden emekliler de bazı koşullarda yararlanabiliyor. Peki, muafiyet koşulları nelerdir? Bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi?


Herhangi bir işte çalışmayan ve başka geliri olmayan emekliler belediyeye müracaat etmeleri halinde emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor. 


Yıl içinde emekli olan kimselerin emlak vergisi muafiyeti bir sonraki sene başlıyor. Buna göre 2016 yılında emekli olanlar 2017 yılı itibariyle vergiden muaf olabilecek.


Ancak emeklilerin vergiden muaf olabilmesi için yine 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olması şart. İki eve sahip olması halinde verginin ödenmesi gerekiyor.


Muafiyet için ilçe belediyesine bir dilekçe ile müracaat edilebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com