Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emekliler emlak vergisinden muaf mı?

Emlak Vergisi Mevzuatı gereğince meskenler için gerekli koşulları taşıyan kimselere sıfır oranlı emlak vergisi uygulanıyor. Peki, emekliler emlak vergisinden muaf mı?Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz mallar için emlak vergisinin ödenmesi zorunlu oluyor. Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın değeri ve türüne göre belirlenen oranlarla hesaplanıyor.


Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisi ödemesi senede iki eşit taksit halinde yapılıyor.


Emlak Vergisi Mevzuatı gereğince meskenler için gerekli koşulları taşıyan kimselere sıfır oranlı emlak vergisi uygulanıyor. Muafiyetten geliri olmayan ve tek meskene sahip olan kimseler faydalanabiliyor.


200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan; Bir tek meskeni olup da intifa sahibi olanlar; Emekliler; Hiçbir geliri olmayanlar; Ev hanımları; Şehit yakınları; Dul ve yetimler ile Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.


Buna göre emekliler de emekli maaşı olmasına rağmen vergiden muaf olabiliyor.Peki, 2016 yılında emekli olduğunuzu ve tek meskeniniz olduğunu düşünelim. Emekliler emlak vergisi ödememek için ne yapmalı?


Emekli emlak vergisi muafiyeti..

Emeklinin emlak vergisi ödemelerinden muaf olabilmesi için yeni bir işte çalışmaması ve başka bir yerden gelirinin olmaması gerekiyor.


Emekli olunduktan sonra bir dilekçe ile belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Koşullara uygun emekliler, başvurularının ardından vergi ödemelerinden muaf oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com