Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emin Sazak

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanıdır. Emin Sazak aynı zamanda Yüksel İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur. Eskişehirli’dir. Fenerbahçe’nin eski başkanlarından Güven Sazak’ın oğlu, kendisine düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybeden BakaEmin Sazak

Emin SazakEmin Sazak’ın aile tarihçesi nedir?


Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) Başkanı ve Yüksel İnşaat’ın patronu Emin Sazak, dedesinin ismini taşımaktadır. Sazak Ailesi’ni Sazak Ailesi yapan kurucu dede Emin Sazak 1882 yılında Eskişehir’in Mihallıçık İlçesi’ne bağlı Sazak Köyü’nde doğdu. Medrese eğitimi almış, kereste fabrikası kuruculuğu, genel meclis ve liva idare heyeti üyeliği, sorgu hakimliği ve Mihallıçık Ticaret Odası başkanlığı yaptı. 


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. Dönem Eskişehir Milletvekiliği yaptı. Kırmızı-Yeşil  Şeritli İstiklal Madalyası sahibi Dede Emin Sazak, 10 çocuk babasıydı. 


Dede Emin Sazak, Fenerbahçe eski başkanlarından (1993-1994) Güven Sazak ve Atletizm Federasyonu eski başkanlarından Yılmaz Sazak ve Gümrük ve Tekel eski Bakanı Gün Sazak'ın babasıdır. Gün Sazak’ın oğlu 21.dönem Eskişehir milletvekili Süleyman Servet Sazak'ın büyükbabasıdır. Güven Sazak’ın oğlu Emin Sazak da (Yüksel İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO'su) onun torunu olmaktadır.Emin Sazak

Güven Sazak


Güven Sazak kimdir?


Yüksel Holding Başkanı ve Yüksel İnşaat Onursal Başkanı Güven Sazak, 20 Ocak 1935’te Ankara’da doğdu. Yüksel Grup Şirketleri yönetimlerinde başkan ve yöneticilik görevlerini üstlenen,  çeşitli dönemlerde, başta Türkiye Müteahhitler Birliği olmak üzere, müteahhitlik sektörünü ilgilendiren pek çok iş konseyi ve dernekte üyelik ve yöneticilik görevlerinde bulunan Güven Sazak, 1958 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi olmuş, 1993-94 döneminde de Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütmüştür. Sazak, 20 Nisan 1994'te başkanlık görevini sağlık sorunları nedeniyle bıraktı. Emin Sazak’ın babası Güven Sazak, 26 Nisan 2011 Salı günü vefat etti; Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Emin Sazak

Turid Sazak


Turid Sazak kimdir? 


Turid Sazak; merhum Güven Sazak’ın eşi, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak’ın annesidir. 23 Ocak 2011 tarihinde 78 yaşındayken hayata veda etmiştir. Emin Sazak’ın annesi Turid Sazak’ın cenazesi 31 Ekim 2011 Pazartesi günü saat 13.00′da Alman Protestan Kilisesi’nde düzenlenen törenle Pangaltı Protestan Mezarlığında defnedildi. Turid Sazak, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Üyeliği de yapıyordu.


Emin Sazak kimdir?


03 Mart 1961’de Eskişehir’de dünyaya gelen Emin Sazak, ABD’deki Ucla Üniversitesi’nin İşletme ve Telekomünikasyon Bölümü’nden mezun oldu. 


Babası Güven Sazak’ın kurduğu Yüksel İnşaat’ın Muratlı TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Barajı ve HES Tesisleri ile Borçka Barajı ve HES Tesisleri projelerinde Proje Müdürü olarak görev yaptı. 


Yüksel İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Emin Sazak, 2011’de Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanlığı’na seçildi. 2002 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldığı TMB’de, 2004 yılında Başkan Vekilliğine yükseldi. 12 Nisan 2011’de de TMB Başkanı oldu. 


Müteahhitlik sektöründe 22 yılından fazla deneyime sahip olan Emin Sazak, 2010 yılında gerçekleştirilen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği’nin (European International Contractors-EIC) Genel Kurulu’nda Türkiye Müteahhitler Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi, bu görevi üstlenen ilk Türk müteahhidi oldu.

 
Emin Sazak hangi kuruluşmara üyedir?


Sazak; Türkiye Genç İşadamları Derneği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (Türk-Avrasya İş Konseyi / Türk-Irak İş Konseyi), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Müteahhitlik Sektör Kurulu ve Başkanı olduğu  Türkiye Müteahhitler Birliği’nin üyesidir. Emin Sazak


Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) nedir?


1952 yılında kurulan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) kar amacı gütmeyen ve sivil toplum kuruluşu (STK) statüsünde en eski meslek kuruluşlarından bir tanesidir. Üyelerinin iş hacmi Türk inşaat firmalarınca yurt içinde gerçekleştirilmiş olan projelerin %70'ini, yurt dışındaki işlerin ise %90'ını kapsamaktadır.


Emin Sazak hangi konularda haber oldu?


Müteahhitlerimiz 2012’de tarih yazdı (Yeni Akit, 24 Mart 2013)

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Sazak, 2012’de Türk müteahhitlerin yurtdışı faaliyetlerinde “Tarihi Zirve” olarak adlandırılabilecek kadar yüksek bir performans artışı kaydettiğini belirterek, “2012’de yurtdışında üstlenilen 433 projeyle yıllık yeni iş tutarı 26,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti” dedi. Müteahhitlik sektörü hakkında bilgi veren Sazak, ekonominin gidişatının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektörünün performansını doğrudan etkilediğin söyleyerek, geçen yıl ekonomiyi soğutmak için alınan önlemlerin inşaat sektörüne son derece olumsuz yansıdığını anlattı. Sazak, bu durumun inşaat sektöründe kamu yatırımlarıyla özel sektör yatırımlarının gerilemesine ve konut talebinin belirgin biçimde hız kesmesine neden olduğunu vurgulayarak, sektörün 2012’nin ilk altı aylık döneminde yüzde 1,5 olan büyümesinin dokuz aylık dönem itibariyle yüzde 1’e gerilediğini kaydetti.


Hükümetin Kentsel Dönüşüm Projesinin sektördeki büyümeye ivme katacağını belirten Sazak, şöyle konuştu: “Yurtiçinde durağan seyreden inşaat sektörü üretimine karşın, 2012’de Türk müteahhitleri yurtdışı faaliyetlerinde ‘Tarihi Zirve’ olarak adlandırılabilecek kadar yüksek bir performans artışı kaydetti. Bu dönemde üstlenilen 433 projeyle yıllık yeni iş tutarı 26,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. 2013 Şubat ayı itibariyle faaliyette bulunulan ülke sayısı 100’e, gerçekleştirilen toplam proje sayısı 7 bine, üstlenilen işlerin toplam tutarı ise 242 milyar dolara ulaştı.”


Emin Sazak: İnşaat sektörü yüzde 1,5 büyüdü! (Emlakkulisi.com, 4 Kasım 2012)

Türkiye Müteahhitler Birliği'nin Ekim ayında yayınladığı 'Büyük Durgunluktan Büyük Belirsizliğe Dünya-Türkiye İnşaat Sektörü'  isimli raporunda çarpıcı gelişmelere dikkat çekti. Yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye'yi temsil eden 96 ülkede toplam 226 milyar 800 milyon dolarlık proje yürüten Türkiye Müteahhitler Birliği'nin raporunda arz-talep dengesizliğinin giderek arttığı belirtildi. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, "Kullanıma hazır hale getirilen satılabilir konut sayısı ile satılan konut arasındaki uçurum büyüyor. Konut talepleri belirgin bir şekilde hız kesti. Kentsel dönüşüm projesinin sektördeki büyümeye ivme katacak etkilerinin süratle devreye sokulması gerekiyor" şeklinde konuştu. 


Sazak: Gayrimenkulde balon tehlikesi artıyor! (Radikal Gazetesi, 17 Eylül 2012)

Müteahhitlik sektörü Türkiye’nin dışa başarıyla açılan sektörlerinin başında geliyor. Dünyanın 225 firması arasına bu yıl 33 firma girdi. Çin’den sonra ikinci. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak ise sektörün en eski firmalarından Yüksel İnşaat’ın patronu.


Sazak’la hem sektörün geleceğini hem de Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden kentsel dönüşümü konuştuk. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı konuk edecek olan Sazak, kentsel dönüşümün çok önemli bir süreç olacağını söylüyor. Sıkıntı yaşanmaması için çok iyi planlama yapılması gerektiğine işaret ediyor. Bu arada kendi sektörünü de uyaran Sazak, “Müteahhitler kendilerini terbiye etmeli” diyor. İnşaat sektöründe balon tartışmasına da “Dikkatli olunacak dönemdeyiz” yorumuyla katılıyor.


Emin Sazak Libyalı müteahhitler ile görüştü! (Emlakkulisi.com, 15 Mayıs 2012) 

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı ve beraberindeki heyet, Libya Planlama Bakanı İsa EL-Tuwaijri, Ekonomi Bakanı Ahmet Al-Koshli ve Maliye Bakanı Hassan Zeglam tarafından kabul edildi. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, Başkan Vekili Edip Yenigün, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşen Telemez, Selim Bora, Burak Talu ve Genel Sekreter Haluk Büyükbaş’tan oluşan TMB heyeti 14 Mayıs 2012 Pazartesi günü Libya’da Planlama Bakanı İsa El-Tuwaijri, Ekonomi Bakanı Ahmet Al-Koshli ve Maliye Bakanı Hassan Zeglam ile görüşmelerde bulundu. TMB Başkanı Emin Sazak, “Türk müteahhitleri olarak Libya’daki işlerimizin başına dönme arzumuzu birinci ağızdan Libyalı Bakanlara sunma fırsatı bulduk” dedi. 


Müteahhitler Köşk'e çıktı (Dünya Gazetesi, 30 Haziran 2011)

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Sazak, Cumhurbaşkanı Gül'e teminat mektuplarından kaynaklanan zararlarının tazmini konusundaki isteklerini iletti. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yeni yönetimi, Cumhurbaşkanı Gül'e Libya başta olmak üzere faaliyet yürüttükleri pazarlara yönelik oluşturulan teminat mektupların inşaat ve bankacılık sektörü için oluşturduğu risklerlerden kaynaklı zararların ortadan kaldırılmasına yönelik isteklerini iletti. 


TMB'den yapılan açıklamaya göre, TMB Başkanı Emin Sazak'ın, yeni yönetim kurulunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e takdim ettiği belirtildi. Sazak'ın, 12 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen TMB Olağan Genel Kuruluna katılımları ve geçmişten bugüne inşaat sektörüne gösterdikleri yakın ilgi ve destekten dolayı Gül'e şükranlarını ifade ettiği bildirildi.


Emin Sazak Türkiye Müteahhitler Birliği'ni rekabete karşı güçlendirecek (Platin Dergisi, Mart 2012)

Bu yıl 60. yılını kutlayan ve bugüne kadar 100'ü askın ülkede, 6 bin 500'den fazla projeye imza atan Türkiye Müteahhitler Birliği her yıl ortalama 20 milyar doların üzerinde proje üstleniyor. Birliğin başkanı ve Yüksel İnşaat Başkan Yardımcısı ve CEO'su Emin Sazak, İlk olarak 60 yılı geride bırakan, TMB'nin 2012 yılına yönelik plan ve projelerini öğrenebilir miyiz?


“2012 yılı birlik için iki nedenle özel bir önem taşıyor. İlki 2012'nin birliğimizin kuruluşunun 60. yılı olması, ikincisi ise üyeleri Türkiye'de ve dünyanın pek çok ülkesinde binlerce görkemli yapı inşa etmiş, dünyanın en önde gelen inşaat firmaları arasında ün kazanmış olan birliğin, kendisi için modern ve çevre dostu bir genel merkez binasının inşaatını başlatmış olması... TMB'nin en son teknolojiden faydalanılarak, çevreye duyarlı böyle bir yapıyı kendi binası olarak inşa etmesinin kuruluşumuzun 60. yılına rastlamasının da ayrıca gururunu taşıyoruz. TMB, 2012'de üyelerinin rekabet gücünü Türkiye'de ve dünyada artırarak sürdürmek konusundaki olağan çalışmalarını yoğun olarak sürdürmeye devam edecek.”


Müteahhitlerin yeni başkanı Emin Sazak oldu (Dünya Gazetesi, 12 Nisan 2011)

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) Başkanlığına Emin Sazak seçildi. TMB'den yapılan açıklamaya göre, TMB 30. Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirildi. Üç dönemdir Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanlığını yürüten Erdal Eren'in görevini devrettiği genel kurulda, Başkanlığa Emin Sazak seçildi.


Yüksel İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Emin Sazak'ın, 2002 yılında TMB Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiği, 2004 yılından itibaren de TMB Başkan Vekilliği görevini üstlendiği belirtildi. Emin Sazak'ın, 2010 yılında gerçekleştirilen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliğinin genel kurulunda TMB'yi temsilen Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiği, bu görevi üstlenen ilk Türk müteahhidi olduğu kaydedildi. 


Açıklamada, Sazak'ın aynı zamanda DEİK Türk Katar İş Konseyi Başkanlığı görevini yürüttüğü ifade edildi.

TMB yönetiminde ilk kadın açıklamaya göre, TMB'nin Emin Sazak başkanlığındaki yeni yönetiminde birlik tarihinde ilk kez bir kadın üye de yer aldı. Yönetim Kuruluna, Yaşar Özkan İnşaatta görev yapan Ayşen Telemez de seçildi. Telemez'in, 1981 yılından beri inşaat sektöründe aktif olarak görev yaptığı belirtildi.


TMB'nin 30.Olağan Genel Kurulunda seçilen ve önümüzdeki 3 yıllık dönemde görev alacak olan yönetim kurulu üyelerinin listesi şöyle:


"Başkan Emin Sazak (Yüksel İnşaat), Başkanvekilleri Emre Aykar (Yapı Merkezi), Cengiz Köksal (EKO İnşaat), Necati Yağcı (Zafer İnşaat), Adnan Çebi (Makyol İnşaat), Edip Yenigün (Yenigün İnşaat).

Yönetim kurulu üyeleri Burak Talu (Doğuş İnşaat), Ayşen Telemez (Yaşar Özkan), İlhan Adiloğlu (Eser İnşaat), Celal Sever (Cesaş İnşaat), Can Aynagöz (MESA İnşaat), Selim Bora (Summa İnşaat), Tahsin Bağcı (STFA)."


Emin Sazak’ın iletişim bilgileri nelerdir?

Firma: YÜKSEL İNŞAAT A.Ş.

Tel: (312) 284 25 45 (pbx)

Faks: (312) 286 17 37

E-Posta: yuksel@yuksel.net  

Web www.yuksel.net Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları