Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak Bankası etkin hale getirilecek!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Emlak Bankası hakkında önemli açıklamalar yaptı..


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Dengelenme, Değişim ve Disiplin" sloganıyla düzenlenen Yeni Ekonomi Programı'nı (2019-2021) açıklanmasının ardından önemli açıklamalarda bulundu.


Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre  Akben, "Üzerinde çok çalışılmış, kapsamlı bir program. Enflasyon hedeflemesi, mali disiplin ve bankacılık sektörü açısından da bakıldığında inşallah bu programın uygulanmasıyla önümüzdeki hedeflere daha sağlıklı bir şekilde gideceğimizi düşünüyoruz." dedi. 


Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'nı tamamladıklarını ifade eden Akben şunları kaydetti; "Çerçeve Anlaşması şu anda bankalarımızın yüzde 90'ı tarafından imzalandı, geri kalan da tamamlanacak. Çerçeve Anlaşması şartları çerçevesinde yapılandırma müracaatında bulunan şirketler, anlaşmayı bankalar ile imzalayarak yapılandırmadan istifade edecekler. Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçmesi hususunda kanun çıkmıştı biliyorsunuz. Bu kapsamda Emlak Bankası, emlak konusunda daha etkin ve yetkin bir görev üstlenecek. Bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak. Kalkınma Bankası da zaten var olan bir bankamız. O alanda biraz daha alacağımız mesafeler var. Kalkınma Bankasının da yeniden yapılandırması ile o alandaki boşluk da doldurulacak."


Emlak Bankası modeli üzerinde şu anda ciddi çalışmalar olduğunu da sözlerine ekleyen Akben, bunlar netleştikten sonra bir açıklama yapmanın daha doğru olacağını da belirtti.