Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak Bankası geri döndü!

Resmi Gazete'de yer alan karara göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın kuruluşunu onayladı.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın kuruluşu için onay verdi. Karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türkiye'de katılım bankası olarak hayata geçecek olan Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.'nin şubelerinin yakın zamanda açılması bekleniyor.


Emlak Bankası geri döndü!


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Emlak Bankası ile sektöre ve gayrimenkul ile alakalı işlere destek olmak adına ithal malların burada üretilmesini sağlamak adına hızlı bir kuruluş süreci işletiyoruz." açıklamasında bulundu. 


Resmi Gazete'de yer alan karar şu şekilde:

''Kurulun 26.02.2019 tarihli toplantısında, 26.02.2019 tarih ve 43890421-101.01.01-E.3768 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir.


5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7'nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.'ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.''


ATATÜRK'ÜN TALİMATIYLA KURULDU

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926 tarihinde Atatürk'ün talimatı doğrultusunda 20 milyon lira sermaye ile kurulmuştu. 1953 yılında ödenmiş sermayesi 300 milyon liraya çıkarılan banka, AnkaraYenimahalle, Ankara-Telsizler, İstanbul-Levent, İstanbul-Koşuyolu İstanbul-Emekli Subay Evleri, İstanbul-Ataköy,İzmir-Denizbostanlısı, Edirne-Mimar Sinan, Eskişehir-Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları projelerinin finansmanını sağladı.


Banka bu dönemde kendi inşaatlarının yanı sıra,  Ankara  Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa etti. Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul-Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara-Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir-Gaziemir, Mavişehir gibi projeleri hayata geçiren banka, konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde uzmanlaştı.