Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak Bankası'ndan kiralık sosyal konut müjdesi!

50 bin sosyal konut için talep toplama süreci devam ediyor. Projede ev sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar için sosyal kiralık konut üretilmesi planlanıyor.


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 67 ilde yapımına başlayacağı 50 bin sosyal konut için talep toplama işlemi devam ediyor. 19 Nisan'a kadar devam edecek olan talep döneminde başvurular Ziraat ve Halk Bankası şubelerine yapılıyor.


Yeni Şafak Gazetesi'nden Kenan Biter'in haberine göre 6 bin 300’ü İstanbul’da olmak üzere 67 ilde hayata geçirilecek olan 50 bin sosyal konut için peşinat miktarı yüzde 10’dan başlıyor ve 240 aya varan vade imkanı sunuluyor. Dairelerin fiyatları ise 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişirken, taksitler minimum 388 liradan başlıyor. 


50 bin sosyal konut için vatandaşlar banka önlerinde kuyruk oluşturuyor. İlk 3 günde yapılan 25 binin üzerindeki başvuru sayısı ise 70 bini aştı. 


Sosyal konutlara olan yoğun ilginin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir model oluşturuyor. Satışa çıkarılan düşük fiyatlı sosyal konutlara benzer sosyal kiralık konut yapılması gündeme geldi. İnşaat sektörünün öncüsü olan ve 16 yıl sonra 5 Mart'ta Türkiye Emlak Katılım Bankası ismi ile yeniden açılan Emlak Bank üzerinden Sosyal Kiralık konutların yapılması planlanıyor. 


KİRALIK SOSYAL KONUT GELİYOR

Türkiye Emlak Katılım Bankası kentsel dönüşüm projelerine ve yerli üretim mallarını üretecek fabrikaların kurulumunu destekleyecek. Fransa'nın Cannes kentinde gerçekleştirilen MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası'nın hangi alanlarda faaliyet göstereceğine ilişkin soruyu cevaplandırdı. 


DAR GELİRLİ VATANDAŞLAR YARARLANACAK

Kiralık sosyal konut desteği, nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlerde öne çıkacak. Sosyal kiralık konut olarak adlandırılan bu destekten de satılık sosyal konutlarda olduğu gibi dar gelirli vatandaşlar faydalanabilecek.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları