Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak komisyonu faturası kesilmezse ne olur?

Gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerinde aracılık yapan emlakçıların kazandığı danışmanlık bedelleri için fatura düzenlemeleri gerekiyor. Peki, emlak komisyonu faturası kesilmezse ne olur?


Tapu müdürlüklerinde yapılan işlemler müdürlüklerde bulunan danışma ve başvuru birimleri aracılığıyla kabul edilmekte ve gerekli bilgilendirmeler sağlanmaktadır. 


Bu nedenle gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerinde aracılık yapan emlakçıların kazandığı danışmanlık bedelleri için fatura düzenlemeleri gerekiyor.


Alım satım işleminize aracılık eden kişilere (emlakçı vb. gibi) ödemiş olduğunuz komisyon tutarları için o kişilerden fatura almanız gerekmektedir.


Emlakçı firmasına özel fatura bildirim kağıdını kullanarak fatura kesilebiliyor. Bununla birlikte komisyon için de bu faturada küçük bir bildirime yer veriliyor. 


Emlakçının keseceği faturada, emlak danışmanlık bedeli karşılığında ödenen bedelin belirtilmesi ve faturanın kesildiği kimsenin adının yazılması ve tarihin de atılması gerekiyor.


Peki, emlak komisyonu faturası kesilmezse ne olur?


Komisyon faturası düzenlemeyen kişileri en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com