Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak Konut 2. konut seferberliğinden beklenen rakam 3 milyar TL!

Emlak Konut GYO, Şubat ayında başlatacağı ikinci konut seferberliği başlatacak. Emlak Konut'un yeni kampanyası ile vadeler 240 aya kadar uzarken, faiz oranları yüzde 0,70'in altına inecek..


Emlak Konut GYO'nun Şubat ayında başlatacağı ikinci konut seferberliği ile ilgili BloombergHT'nin sorularını yanıtlayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un verdiği bilgilere göre, Emlak Konut'un yeni kampanyası ile vadeler 240 aya kadar uzarken, faiz oranları yüzde 0,70'in altına inecek.


Bankalarla görüşmelerinin sürdüğünü kaydeden Kurum, diğer gayriemnkul şirketlerinin de kampanyaya dahil olmasını beklediklerini ifade etti.


Yüklenicilerle yapılan anlaşmaya göre yüzde 25 katkı sağlayacaklarını kaydeden Kurum sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüketici bugün konut kredisi çektiğinde yüzde 25 avantajlı olacak. Bu, tabii vadelere göre değişiyor. 120 ayda konut taksitleri yüzde 20-25, 240 ayda da yüzde 30-35'e varan oranda düşüş olacak."


"ŞİRKETLERLE GÖRÜŞÜYORUZ, ONLAR DA KAMPANYAYA DAHİL OLACAKTIR"


2016 yılında hedeflerini yüzde 90 üzeri yakaladıklarına dikkat çeken Kurum yaklaşık 10.053 bağımsız bölüm satışı yaptıklarını, 8 milyar TL'ye yakın ciro elde ettiklerini söyledi.


2017'de 10 bin bağımsız bölüm satışı ve 1,5 milyar TL kar hedefi koyduklarını bildiren Kurum, 15 Temmuz'dan sonra hayata geçen ilk konut seferberliğiyle 1 ayda 2500 bağımsız bölüm satışı yaparken 2 milyar TL ciro elde ettiklerini belirtti.


Kurum, yeni kampanyaya karar verme sürecini şu sözlerle özetledi: "Hem 15 Temmuz sonrası için firmalarımızın yapmış olduğu fedakarlık hem de konut alıcısının göstermiş olduğu güven bizim için çok önemliydi. 2017'ye geldiğimizde bir kampanya daha yapmamız gerektiği düşüncesiyle yüklenicilerimizle bir toplantı yaptık ve bu toplantı sonunda yurtdışında olduğu gibi vadeleri uzatalım, faiz oranlarını daha da aşağı çekelim istedik. Bankalarımızla görüşüyoruz. 240 aya varan vadeler yapacağız. Bir önceki kampanyada 10 yıl için yüzde 0,70 faiz oranı deklare etmiştik. Yeni kampanyada faiz oranlarını yüzde 0,70'in altına çekeceğiz. Bu kampanya, 15 bin bağımsız bölümümüzü ilgilendiriyor. Bu kampanya 15 bin bağımsız bölümü ilgilendiriyor. Yüzde 20-25 kota koyacağız. Şu an diğer şirketlerle görüşüyoruz. Büyük ihtimalle onlar da bu kampanyaya dahil olacaklardır."


EMLAK KONUT 2,5-3 MİLYAR TL GELİR BEKLİYOR


Emlak Konut olarak bu kampanyadan 2,5-3 milyar TL arası gelir beklediklerini bildiren Kurum, kampanyanın tüm sektöre yayılmasıyla sektörde çok ciddi hareketlenme olacağını söyledi.


Konut sektöründe arz-talep dengesinin pozitif yönde olduğunu bildiren Kurum, "Konut talebi hala yüksek seviyede. Her yıl konut satışları rekor kırıyor. 2017 ilk çeyreğinden sonra konut satışlarının normal seyre döneceğini düşünüyoruz" diye konuştu.


BusinessHT