Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak Konut ile THY'den 3. havalimanına 10 bin konut geliyor!

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. (THY) 3. havalimanında yeni konut projesine başlıyor...


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)  ile  Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. (THY) 3. havalimanında yeni konut projesine başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün projeyi "3. havalimanına komşu 10 bin konut geliyor" diyerek müjdelemişti.


Emlak Konut GYO bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) THY arsa satışı hakkında açıklama yaptı. 


Emlak Konut GYO sahip olduğu, İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Dursunköy mahallesinde yer alan 3 milyon 639 bin 117 metrekare büyüklüğündeki arsanın yüzde 50 hissesi, 312,5 milyon TL+KDV nakit bedelle THY'ye sattı.  Emlak Konut , arsalar üzerinde THY ile birlikte, etaplar halinde projeler geliştirecek. Proje hem 3. havalimanı çalışanlarına satılacak hem de İstanbuluların oknut ihtiyacını karşılayacak. Projelerden elde edilecek "net kazanç", yüzde 50'si Emlak Konut'a, yüzde 50'si THY'ye ait olmak üzere paylaşılacak. 


Emlak Konut ile THY


Sembolik imza


THY ve Emlak Konut yeni bir projeye imza attı. THY Genel Müdürlük binasında THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum’un da katılımıyla sembolik imza töreni yapıldı.  


Emlak Konut GYO'nun THY ile yapacağı dev projenin detayları da toplantıda açıklandı. Dev proje 10 bin bağımsız birimden meydana gelecek. Projede 2 oda 1 salondan 5 oda 1 salona kadar tüm daire tipleri yer alacak. Konut fiyatlarının minimum düzeyde olacağı projede ödeme koşulları da makul olacak. 


Temeli 29 Ekim'de atılacak


Projenin temeli 29 Ekim 2018 tarihinde atılacak. Etaplar halinde inşa edilecek projenin ilk etabı 16 ay içerisinde tamamlanacak. 


Emlak Konut ile THY


İstanbul Yeni Havalimanı'na 12 kilometre, Kuzey Marmara Otoyolu'na 11 kilometre uzaklıkta yer alan dev proje Kanal İstanbul, 3. havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kesiştiği noktada konumlanıyor. 


Emsali düşük olan proje az katlı olarak tasarlanıyor. Zemin + 4 kat olarak planan proje yatay mimariye sahip olacak. Projede kent meydanı, bölge parkı, eğitim birimleri, dini tesis alanı ve spor alanları yer alacak. Ayrıca arazi içerisinde millet bahçesine de yer verilecek.


Emlak Konut ile THY


Öncelik THY çalışanlarının

Projede öncelik THY çalışanlarının olacak. Şirketler projede önceliği THY çalışanlarının konutlarına verecek. İstanbul Yeni Havalimanı çalışanlarına da projeden belli bir kısım ayrılacak. 


Projenin planlama çalışmaları 2-3 ay içerisinde tamamlanacak. Proje, en geç 4-5 yılda tamamlanacak. 


Emlak Konut GYO'nun KAP açıklaması:

Şirketimiz, sahip olduğu, İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi, Dursunköy mahallesindeki 3.639.117 m2 büyüklüğündeki arsasının %50 hissesini, 312,5 milyon TL+KDV nakit bedelle Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.'ne  satmak üzere protokol imzalamıştır.


Söz konusu protokol çerçevesinde, Şirketimizin arsalar üzerinde Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. ile birlikte, etaplar halinde geliştireceği projelerden elde edilecek "net kazanç", %50'si Emlak Konut'a, %50'si  Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.'ne ait olmak üzere paylaşılacaktır.
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı