Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak Konut Saraçoğlu projesi tanıtıldı!

Emlak Konut Saraçoğlu projesi için bugün Maliye Bakanlığı’nda toplantı düzenlendi. Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi Saraçoğlu 72 yıl sonra yeniden canlanacak..


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Saraçoğlu projesi bugün Maliye Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen katılım sağladı.


Emlakkulisi.com'dan Ceren Yörük'ün haberine göre, toplantının açılış konuşmasını yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, projeye Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle başladıklarını söyledi. Projeyle birlikte Saraçoğlu Mahallesi’nin tarihi dokunusunun korunarak yenileceğini söyleyen Kurum, “120 bin metrekarelik alana sahip projede 435 lojman, 250’ye yakın da tescilli ağaç var. Biz Saraçoğlu’nu aslına uygun olarak yenileyerek Ankara halkının hizmetine sunacağız.” dedi.


Saraçoğlu’nun Türkiye’nin ilk toplu konut uygulamalarından biri olduğunu söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Her bir bina ve her bir ağacın korunmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Ankara albenisini kaybetmişti, bunda Ankara’nın AVM kenti olmasının da payı büyük. AVM’ler Ankara’nın kent yaşamını etkisi altına aldı. Kızılay eski albenisini kaybetti. Biz Kızılay’ı eski günlerine geri döndüreceğiz.” dedi.


Saraçoğlu projesinin Ankara’ya değer katacağını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise, “Ankara’ya değer katan bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Keçiören metrosunun Kızılay’a gelmesiyle dolmuş duraklarını yer altına alacağız, Kızılay’ı eski günlerine kavuşturacağız.” dedi


Tarihi eserlerin kıymetini bilemediklerine değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ “Mimar Sinan hamamını yol açacağız diye yıkmışlar, artık böyle bir şey yok, Ankara’nın en önemli bölgelerinden olan Saraçoğlu aslına uygun olarak yenilenecek.” diye konuştu.


Gelir paylaşımı modeliyle ihaleye çıkacak olan Saraçoğlu projesi ihalesinin ilk oturumu 19 Nisan’da yapılacak. Projenin devir protokolü 20 Ekim 2017 tarihinde imzalandı.http://www.emlakkonut.com.tr/