Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak sektöründe koronavirüs önlemi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, Türkiye'de de etkisini gösteriyor. Ulaşımdan turizme, ticaretten gıdaya her sektörü etkileyen koronavirüs, emlak sektörünü nasıl etkileyecek? İlk Türk kadın emlak satış dünya şampiyonu Evrim Kırmızıtaş, emlak sektöründe koronavirüse karşı alınabilecek önlemleri açıkladı...


Koranavirüs, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’de de etkisini göstermeye başladı. Her sektörde olduğu gibi, emlak sektörü de koranavirüs salgınından olumsuz şekilde etkileniyor.


Bu kapsamda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 18 Mart tarihinden itibaren, müdürlüklere başvuruların 'Web-Tapu' sistemi üzerinden, işlem (randevu) taleplerinin ise 'Alo-181' çağrı merkezinden veya 'www.tkgm.gov.tr' adresinden yapılması kararını verdi. 


Öte yandan gayrimenkul danışmanları da koronavirüs sebebiyle sıkıntılı bir süreç geçiriyor.


Emlak sektöründe koronavirüs önlemi!


Koronavirüs salgınının dünyada insan sağlığına olduğu gibi ekonomiye de büyük zarar verdiğini dile getiren Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, “Her şeyin başı sağlık. Temennimiz ülkemizin ve dünyanın bu salgından bir an önce kurtulması. Ancak bu süreci ekonomide de en az zararla geçirmeye çalışmalıyız” dedi.


İlk Türk kadın emlak satış dünya şampiyonu olan Evrim Kırmızıtaş, gayrimenkul danışmanlarının bu süreci en az zararla atlatabilmesi için çeşitli öneriler paylaştı.


‘Videolu ev turu’


Ev gösterme işlemlerine ara verildiği için farklı yollar denenmesi gerektiğini ifade eden Kırmızıtaş, “Eğer portföyünüzdeki evlere ulaşmanız sağlık açısından risk taşımıyorsa Facebook, Instagram ya da WhatsApp üzerinden canlı yayın yaparak müşterilerinize evleri gezdirebilirsiniz. Bu evlerin videolu kayıtlarını diğer alıcılarla da paylaşabilirsiniz” diye konuştu.


‘Online eğitim seçeneği’


Bu sürecin kişisel gelişim için değerlendirebileceğine dikkat çeken Kırmızıtaş, “Ücretli veya ücretsiz birçok online eğitim bulunuyor. Emlakçılık üzerine eğitimlere ulaşmak oldukça kolay. RE/MAX Akademim' çatısı altındaki online eğitimler de herkese ücretsiz bir şekilde 1 Nisan'a kadar açık. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca portföyünüzdeki evlerin daha güzel fotoğraflarını çekebilmek için fotoğrafçılık üzerine online eğitim alabilirsiniz” şeklinde konuştu.


‘İlişkileri geliştirin’


Herkesin evlerinde olduğu ve çokça boş zamanının olduğu bu süreci, gayrimenkul danışmanlarının ilişkileri geliştirme konusunda bir fırsat olarak değerlendirebileceklerine dikkat çeken Evrim Kırmızıtaş, “Satıcı portföyünüze iletişiminizi artırabilirsiniz. Gündemden uzak bir konuşma gerçekleştirmek onlara da kendilerini iyi hissettirecektir” dedi.


‘Dijital reklama yönelin’


İnternet kullanımının artmasıyla, dijital reklamlara önem verilebileceğini belirten Evrim Kırmızıtaş, “Küçük bütçelerle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa öğrenmenin tam zamanı” değerlendirmesinde bulundu.


Kırmızıtaş, gayrimenkul danışmanlarına Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına dikkat etmelerini önerdi ve “Ülkemizin salgından kurtulabilmesi ve işlerimize bir an önce dönmemiz için tedbirleri aksatmayalım” değerlendirmesinde bulundu.