Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi 1. taksiti haftaya başlıyor!

2017 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi için 1. taksit dönemi 1 Mart itibariyle başlıyor. Vergi için ödemeler ilçe belediyesine yapılacak..


2017 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi için 1. taksit dönemi 1 Mart itibariyle başlıyor. Vergiler için ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenebilecek. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak. İsteyenler Mayıs'a kadar vergi borcunun tamamını kapatabilecek.


Emlak vergisini tüm gayrimenkul sahipleri (konut, işyeri, arsa ve arazi) ödeyecek. Çevre temizlik vergisini ise yalnız konut ve işyeri kullanıcıları ödeyecek. Arsa ve araziler için çevre temizlik vergisi ödenmiyor. 


Gayrimenkulün kullanılmaması halinde çevre temizlik vergisi ödenmeyecek. Ancak bunun için belediyeye beyanname verilmesi gerekecek.


Vergi ödemeleri bağlı olunan ilçe belediyesinden gerçekleşecek. Belediyeye gitmek için vakti olmayanlar e-belediye sistemi ile vergi borcunu internet üzerinden ödeyebilecek. Ancak bunun için ilgili belediyenin bu sistemi kullanıyor olması gerekiyor. 


E-belediye sisteminin teyit edilmesi, sistemin olmaması halinde verginin belediyede veya diğer ödeme şekilleriyle ödenmesi gerekiyor. 


Çevre temizlik vergisi işyeri için belediyede ödeniyor ancak konutlarda su faturasına yansıtılıyor. Böylece faturanın ödenmesi ile birlikte konutların çevre temizlik vergisi de ödenmiş oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com