Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksiti 1 Kasım'da başlıyor!

2018 yılı vergi takvimine göre gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksiti 1 Kasım'da başlıyor...


2018 yılı vergi takvimine göre gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksiti 1 Kasım'da başlıyor. Mükellefler ödemelerini 30 Kasım'a kadar yapabilecek.


Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanunun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan konut, iş yeri, arsa ve araziler için ödeniyor.


Çevre temizlik vergisi ise 5255 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, konut ve işyerleri için ödeniyor. Bu vergi arsa ve araziler için ödeniyor. Ayrıca, kullanılmayan konut ve iş yerleri için de ödeme yapılmıyor.


Ödeme yerleri


Emlak vergisi ödemeleri ilçe belediyesinde yapılıyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.


Çevre temizlik vergisi de iş yerleri için yine belediyeden yapılıyor. Konutların vergi borcu ise su fatuları dahilinde ödeniyor.


Ödemeler internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com