Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksiti sona eriyor!

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit dönemi bugün bitiyor. Ödemelerini online yapan kimselerin gün sonuna kadar vakti bulunuyor...


Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit dönemi bugün sona eriyor. Vergi borcu ödemesini son güne bırakan mükelleflerin ödemelerini bugün gerçekleştirmeleri gerekiyor. Vergi mükellefleri ilçe belediyelerinden mesai bitimine kadar, internetten ise gün sonuna kadar ödemelerini yapabiliyor.


İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Emlak ve çevre temizlik vergisinde tüm borcunu kapatan mükelleflerin bu ay herhangi bir ödeme yapmaları gerekmiyor. Ancak ilk taksit döneminde ilk taksir borcunu ödemeyen mükelleflerin bu ay ilk taksit bedelini cezalı olarak ödemeleri isteniyor. 


Bu ay da ödeme yapmayan vergi mükelleflerinin borcuna gecikmenin yaşandığı her ay için aylık ceza uygulanıyor.


Vergi ödemeleri nereye yapılıyor?


Emlak ve çevre temizlik vergisi bağlı olunan ilçe belediyesine ödeniyor. Ancak konutların vergi borcunun su faturalarına yansıtılması nedeni ile faturanın ödenmesi ile vergi borcu da ödenmiş oluyor. Dolayısı ile konutlar için belediyeye gidilmesi gerekmiyor. Vergi borcu ayrıca şu idareler tarafından da ödeniyor:


1- Anlaşmalı bankalar ve ATM'leri

2- E-belediye

3- PTT Havalesi

4- Vergi internet şubesi
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com