Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi için son 1 hafta!

Gayrimenkul sahibi ve kullanıcıları tarafından ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisinin 2. taksit dönemi 30 Kasım'da sona eriyor..


Gayrimenkul sahibi ve kullanıcıları tarafından ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisinin 2. taksit dönemi 30 Kasım'da sona eriyor. Buna göre vergilerini henüz ödemeyen mükelleflerin önünde son 1 hafta bulunuyor.


Bu 1 hafta içinde bağlı olunan ilçe belediyesine gidilerek ödeme yapılabildiği gibi, internet üzerinden veya PTT aracılığı ile de vergi ödemesi gerçekleşebiliyor.


Mesai yoğunluğundan hatfa içi ödeme fırsatı bulamayanlar, hafta sonu açık olan belediye tahsilat veznelerinde ödeme yapabiliyor. Ancak haftasonları belediyenin açık olup olmadığının gitmeden teyit edilmesi gerekiyor. Nitekim bu uygulama zorunlu olmayıp, belediyelerin insiyatifinde oluyor.


Bilindiği üzere emlak verisini tüm mal sahipleri öderken, çevre temizlik vergisini işyeri kullanıcıları ödüyor. Meskenlerin çevre temizlik vergisi ise su faturasına yansıtıldığı için, faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor.


Arsa ve araziler için çevre temizlik vergisi ödenmiyor. Emlak vergisi ödemelerinden muaf olma şartları ise şu şekilde sıralanıyor:


Emlak vergisinde 1319 sayılı kanun kapsamında daimi ve geçici muafiyetlikler bulunuyor. Vergide ayrıca tek mesken muafiyeti bulunuyor. 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.


Yeni inşa edilen binanın emlak vergisi 

Yeni inşa edilen binalardan konut alan mükelleflere, emlak vergisi için beş yıl süre ile  “geçici muafiyet” uygulanıyor. Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, yeni inşa edilen binalardan konut alanlarda, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com