Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri 2018!

1 Kasım'da başlayan emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri ay sonunda sona eriyor. Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri ilçe belediyelerinden yapılıyor..


Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri 1 Kasım'da başladı. Taksit ödemeleri 30 Kasım akşamına kadar yapılabilecek. Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri ilçe belediyelerinden yapılıyor.


Emlak vergisini, gayrimenkul sahipleri ödüyor, çevre temizlik vergisini ise konut ve işyeri kullanıcıları ödüyor. Arsa ve araziler için çevre temizlik vergisi ödenmiyor.


Ayrıca konutlarda çevre temizlik vergisi su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi borcu da ödenmiş oluyor.


Emlak vergisi ne kadar?


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Çevre temizlik vergisi ne kadar?


Konutlara ait çevre temizlik vergisi 2018


Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde 24 kuruş olarak hesaplanacak.


Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.


İş yerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi 2018


İş yerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde aşağıdaki tarifelere göre uygulanacak.


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri 2018!


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri 2018!


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması


Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri 2018!

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com