Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri bitiyor!

Gayrimenkullerin emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri bugün sona eriyor..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Konut, işyeri, arsa ve araziler için ödenmesi gereken emlak vergisi ile konut ve işyerleri için ödenmesi gereken çevre temizlik vergisinde ödeme dönemi bugün sona eriyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi taksit ödemeleri ilçe belediyesinde yapılıyor. İsteyenler ödemelerini belediyeye gitmeden e-belediye sistemini kullanarak internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Ayrıca PTT havalesi ile de vergi ödenebiliyor.

  

2017 yılında gayrimenkul alanların emlak vergisi

 

2017 yılı içerisinde gayrimenkul alan kimselerin aldıkları gayrimenkulün 2017 yılı dahil emlak vergisi sorumluluğu eski malike ait oluyor. 


Alım-satım sırasında vergi borcunun sorgulatılmış olması halinde ileride yaşanması muhtemel problemlerin de önüne geçilmiş oluyor.

 

Bu sene içinde gayrimenkul satın alan vatandaşların dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise beyanname verilmesi. Yeni maliklerin emlak vergisi için yıl sonuna kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.


İşyeri satın alan veya kiralayanların çevre temizlik vergisi


2017 yılı içerisinde işyeri alan veya kiralayan kimselerin aldıkları gayrimenkulün 2017 yılı dahil çevre temizlik vergisi sorumluluğu kullanım tarihinden itibaren başlıyor. Kullanımda olmayan taşınmazlar için vergi muafiyeti sağlanabiliyor. Bunun için belediyeye yine beyanname verilmesi gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com