Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemelerinde son 6 gün!

Vergi takvimine göre 30 Kasım'da sona erecek emlak ve çevre temizlik vergisinde son 6 gün kaldı. Mükellefler ödemelerini cumartesi ve pazar günü de açık olan belediye tahsilat merkezlerinden gerçekleştirebilecek.


Vergi takvimine göre 30 Kasım'da sona erecek emlak ve çevre temizlik vergisinde son 6 gün kaldı. Mükellefler ödemelerini cumartesi ve pazar günü de açık olan belediye tahsilat merkezlerinden gerçekleştirebilecek.


Emlak vergisi ödemesi..

Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri ödüyor. Vergide tek mesken muafiyeti bulunuyor. 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Çevre temizlik vergisi ödemesi..

Çevre ve temizlik vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu gereğince belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmetleri için ödeniyor.


Vergi, mesken, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödeniyor. Arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmiyor. Verginin mükellefi taşınmazın kullanıcısı oluyor.


Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 26 kuruş, diğer belediyelerde 20 kuruş olarak hesaplanacaktır.


Ancak işyyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com