Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi yarın sona eriyor!

Gayrimenkuller için ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinde taksit ödeme dönemi yarın sona eriyor. Mükellefler ödemelerini mesai bitimine kadar yapabilecek...


Gayrimenkuller için ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinde taksit ödeme dönemi yarın sona eriyor. Taksit dönemi 1 Kasım'da başlamıştı. Vergi borcunu henüz ödememiş olan mükellefler vergilerini ilçe belediyelerinden mesai bitimine kadar, internetten ise gün sonuna kadar gerçekleştirebiliyor.


Vergide ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Bu dönemde tüm borcunu kapatan mükelleflerin Kasım ayında herhangi bir ödeme yapmaları gerekmiyor. Ancak ilk taksit döneminde herhangi bir bedel ödemeyen mükellefler tüm borcunu Kasım'da kapatmak istemeleri halinde ilk taksit bedelini cezalı olarak ödüyor. Gecikmenin yaşandığı her ay için vergiye aylık ceza uygulanıyor.


Emlak vergisi mükellefi


Kanunen; Verginin bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.


Çevre temizlik vergisi mükellefi


Çevre temizlik vergisini gayrimenkulü kim kullanıyorsa o ödemekle mükellef oluyor. Konutlarda vergi su faturasına yansıtılıyor. Bu nedenle kiracı varsa, faturayı ödemesi ile vergiyi de ödemiş oluyor. Dükkan kiracılarının ise belediyeye giderek ödeme yapmaları gerekiyor.


Dükkanda kiracı da yoksa, mal sahibi de kullanmıyorsa, boş durumda olan gayrimenkul için vergiden muaf olunabiliyor. Çevre temizlik vergisi muafiyeti için mal sahibinin bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmesi gerekiyor.