Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son 2 gün!

2016 Kasım ayı vergi takvimine göre 30 Kasım günü emlak ve çevre temizlik vergisi için 2. taksit ödeme süresi sona eriyor.


2016 Kasım ayı vergi takvimine göre 30 Kasım günü emlak ve çevre temizlik vergisi için 2. taksit ödeme süresi sona eriyor. Buna göre henüz ödeme yapmamış olan mükelleflerin önünde son 2 gün bulunuyor. Mükellefler ödemelerini Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödeyebiliyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemesi ilçe belediyesine gidilerek ödeniyor. Belediyeye gitmeye vakti olmayanlar veya gayrimenkulü şehir dışında olanlar internet üzerinden ödeme gerçekleştirebiliyor.


Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla da yapılabiliyor.


Çevre temizlik vergisini kullanan kişi ödediği için, eğer kiracı varsa kiracı bu vergi ödemelerinden sorumlu olurken, taşınmazın boş olmadı durumunda ise çevre temizlik vergisi ödenmiyor.


Kanunen arsa ve araziler için ödenmeyen çevre temizlik vergisi meskenlerde su faturasına yansıtılıyor. Su faturasının ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com