Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son 4 gün!

Gayrimenkuller için her sene ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinin 2. taksit döneminde sona yaklaşıldı. Vergi ödemesi için son 4 gün kaldı...


Gayrimenkuller için her sene ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinin 2. taksit döneminde sona yaklaşıldı. Vergi mükelleflerinin ödemelerini ay sonuna kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor.


Emlak vergisini Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkul sahipleri ödemekle mükellef oluyor. Vergide bazı istisnalar da bulunuyor. Geliri olmayan tek mesken sahipleri bazı koşullar dahilinde vergi ödemelerinden muaf oluyor.


Çevre temizlik vergisi ise yalnız konut ve işyerleri için ödeniyor. Arsa ve arazi sahipleri çevre temizlik vergisi mükellefi olmuyor.


Ayrıca kullanılmayan bağımsız bölümler de çevre temizlik ödemelerinden muaf tutuluyor. Muafiyet için ticari alanların kullanılmadığına dair bildirimde bulunulması gerekiyor. 


Emlak ve çevre temizlik vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Aynı dönemde ödenen bu iki vergi için ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Emlak ve çevre temizlik vergisinde ikinci taksit ödemesi ise 1 Kasım itibari ile başladı. Ödemeler 30 Kasım'da sona eriyor.


Gecikme cezası

Vergi ödemelerinin gecikmesi halinde aylık vergi cezası uygulanıyor. Vergi ödemesi 1 gün bile gecikse yine aylık vergi cezası kesiliyor. Bu ceza 1 ay için yüzde 1.40 oranında tahsil ediliyor.


Vergi alan yerler

1- İlçe belediyeleri

2- Anlaşmalı bankalar ve ATM'leri

3- E-belediye

4- PTT Havalesi

5- Vergi internet şubesi
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com